Düşük karbonhidratlı ve hayvansal besinlerle beslenme, tip-2 diyabet riskini artırabilir

Amerikan Kalp Vakfı, kalp derneği

Düşük karbonhidratlı ve protein ağırlıklı beslenerek kilo verme yöntemi yaygın olarak tercih edilse de bunun uzun süreli etkilileri merak konusuydu. Usnews’in haberine göre, Amerikan Kalp Derneği tarafından yürütülen çalışmada düşük karbonhidratlı diyetlerde protein ve yağ kaynağının tip-2 diyabet gelişimine etkisi araştırıldı.

Bu kapsamda araştırmacılar, 1984-2017 yılları arasında 203.541 yetişkinin beslenme verilerini analiz etti. Araştırmacılar, protein ve yağı hayvansal besinlerden elde ederek düşük karbonhidratlı beslenen kişilerde tip-2 diyabet gelişme riskinin %35, protein ve yağı bitkisel besinlerden alan kişilerde ise bu oranın 6 puan daha düşük olduğunu (%29) tespit etti.

Bitkisel besinlerle beslenen kişilerde rafine şeker alımının düşürülmesi halinde ise tip-2 diyabet gelişme riskinin %15 daha düşebildiği görüldü. Araştırmanın sonuçları Amerikan Kalp Derneği’nin Bilimsel Oturumlar Konferansı‘nda açıklandı.

aa.com.tr/tr/saglik/dusuk-karbonhidratli-ve-hayvansal-gidalarla-beslenme-tip-2-diyabet-riskini-artirabilir/2742921

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir