Düşük karbonhidratlı diyet metabolizmanıza yardımcı olabilir!

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Karbonhidrat oranı düşük diyetlerin tüketilmesinin, özellikle kadınların metabolizmasında iyi yönde değişiklerle sonuçlandığı gösterildi…

Araştırmada yapılacak egzersizlerin zamanlamasının da metabolizmaya yardımcı olmada etkili olduğu belirtildi. Araştırmada bireylerin 24 saatlik periyotta üç öğünde, yalnızca %30 oranında karbonhidrat içeren yemek yemeleri halinde, yemek sonrası insülin oranlarında %30 düşüş olduğu bulundu. İnsülin vücutta salgılanan bir hormon ve yiyeceklerdeki karbonhidratların vücuttaki hücrelerce yakıt olarak kullanılmasını sağlıyor. İnsülin hormonuna vücutlarında direnç gelişen kişilerde uzun vadede tip 2 diyabet riski artıyor.

Araştırma sonuçlarına göre 24 saatte %60 karbonhidrat içeren 3 öğün yemek yiyenlerde insülin seviyelerinde ya da insülin direncinde azalma olmadığı görüldü. Çalışma 50-65 yaşları arasındaki 32 sağlıklı kadında düzenlendi.

Araştırma sonuçları PLOS One dergisinde yayınlandı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir