DSÖ: “Yemen’de 2 milyon çocuk yetersiz beslenme sorunu çekiyor”

Yemen bayrağı, Sana

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklama, Yemen’de 2019’dan Haziran 2020 tarihine kadarki süreçte akut yetersiz beslenme sorunu yaşayan 17.831 çocuğun tedavi edildiği kaydedildi.

Açıklamada, çocukların tedavisinin, DSÖ’nün destek verdiği klinik beslenme merkezlerinde tamamlandığı aktarıldı. DSÖ’nün açıklamasında ayrıca, Yemen’de yaklaşık 2.000.000 çocuğun akut yetersiz beslenme sorunu çektiğine vurgu yapıldı.

Nüfusun %80’i insani yardıma muhtaç

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Birleşmiş Milletler‘e (BM) göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun %80’i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Independent Türkçe, Ajanslar · indyturk.com/node/221601/dünya/dünya-sağlık-örgütünden-yemen-uyarısı-2-milyon-çocuk-yetersiz-beslenme-sorunu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir