Doymuş yağ konusunda insanları kandırmışlar

trigliserit, tereyağı, biyokimya, doymuş yağ

ABD’de yeni ortaya çıkarılan tarihi belgeler, şeker şirketlerinin 1960’lı yıllarda bilim insanlarına para ödeyerek kalp hastalıklarında satüre yani “doymuş yağları” günah keçisi yaptıkları gösteriyor.

California Üniversitesi araştırmacısı Stanton Glantz’ın ortaya çıkardığı belgeler, bugün ABD Şeker Derneği olarak bilinen Şeker Araştırma Vakfı’na ait. Belgeler, 1967’de yapılan ve bugün bile referans olarak kullanılan bir araştırmaya ilgili.

JAMA Internal Medicine Tıp Dergisi’nde yayınlanan ve New York Times tarafından da haberleştirilen belgelere göre söz konusu kuruluş, şeker ve yağların kalp hastalıkları üzerindeki etkisini araştıran Harvard Üniversitesi’nin üç uzmanına 50.000 $ ödemiş.

Bu araştırma, şeker ve kalp sağlığı arasında ciddi bir bağlantının bulunmadığını, kalp hastalıklarından doymuş yağların sorumlu olduğunu savunuyordu.

Söz konusu araştırmayı yapan uzmanlar bugün hayatta değil

Günümüzde Harvard’ın beslenme bölümünü yöneten Dr. Walter Willett ise şöyle diyor:

Bugün elimizde olan verilere bakarak, rafine karbonhidratların ve özellikle şekerle tatlandırılmış içeceklerin kalp hastalıklarında risk faktörleri olduğunu, ancak gıdadaki yağ tiplerinin de çok önemli olduğunu göstermiş durumdayız.

New York Times’a göre gıda endüstrisinin, beslenme bilimi üstündeki etkisi bugün de sürmektedir.

 

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir