Diyetisyenli “palyatif bakım ünitesi” ilk hastalarını kabul etti!

diyaliz diyetisyeni, renal diyetisyenlik, nefroloji diyetisyeni, diyaliz merkezinde diyetisyen

SUAT Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bağışçı hayırsever Mahmut Büyükkırcalı’nın desteği ile yapılan ve geçtiğimiz Haziran ayında açılışı gerçekleştirilen Palyatif Bakım Ünitesi ilk hastalarını kabul etti.

Palyatif bakım hizmetinin hasta ve hasta yakını açısından önemine değinen Palyatif Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Sevik

Ekip olarak önemli bir hazırlık aşamasından sonra hizmet sunmaya başladık ve bugün itibariyle ünitemize beş hasta aldık. Hastanemiz için palyatif bakım, özellikle önem taşımaktadır çünkü Göğüs Hastalıkları Hastanesi olduğumuz için genelde kanser tedavisi gören hastalarımız var. Kanser hastaları genelde ağrı, kabızlık, solunum güçlüğü, bulantı – kusma, uykusuzluk, mental bozukluk ve depresyon, iştah-beslenme bozukluğu gibi şikâyetler yaşamaktadırlar ve tabi ki bu durumdan hasta yakınları da psikolojik olarak etkilenmektedir. Amacımız bu süreci ve etkilerini kontrol altına alarak hastanın yaşam kalitesini yükseltip gerek hastanın gerekse ailesinin fiziksel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Palyatif Bakım özel ve multidisipliner bir alan olduğu için, buradaki hastalarımızı her açıdan değerlendirecek

  • Diyetisyen,
  • Psikiyatri,
  • Sosyal Hizmetler,
  • Fizyoterapi,
  • Algoloji ve
  • Enfeksiyon gibi branşlarla birlikte çalışacağız.

Psikiyatri Uzmanı yardımı ile gerekli olan psikolojik desteği de sağlayacağız. Kanser hastalarının acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik destekleyici bakım yöntemleri uygulanırken, evde bakımı sürdürülecek olan hastalara gerekli uygulamaların doğru bir şekilde yapılabilmesi için hasta yakınına yönelik eğitimler vererek hastanın evde geçireceği süreci de güvenli hale getirmiş olacağız, dedi.

[toggle title=”DHA”]http://www.hurriyet.com.tr/palyatif-bakim-unitesi-ilk-hastalarini-kabul-et-40512509[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir