Diyetisyenlerin mesleklerini ofislerinde icra edebilmeleri konusunda son gelişmeler!

diyet dikkat, zayıflama uyarı

25.07.2018 tarihinde mesleğin serbestçe icra edilememesi ile alakalı yaşanan sorunu içeren haberimizde:

Van İl sağlık Müdürlüğünden danışmanlık merkezi olan Diyetisyenlerin ofisleri ziyaret edilmiş ve 10 gün içinde ofislerinizi kapatmanız gerekiyor, denilmişti.

Dyt. Gülsipan Yaşar (dytgulsipanysr)

Merhaba sevgili meslektaşlarımız; salı günü Van il sağlık müdürlüğünden gelen denetçi personellerin bizlere yaptığı ihtarı biliyorsunuz. Bizler bir kaç gün olayın rengini anlamak ve fevri bir tavır içinde olmamak için bekledik. Çevre illerdeki meslektaşlarımızın desteğiyle bulundukları illerin il sağlık müdürlüklerine böyle bir yazı gelmediğini öğrendik. Gelen tebligatı e-belgeden inceleyince bize sunulan tebligatın aslında buradaki il sağlık müdürlüğünden gönderilen bir yazıya karşılık hukuk müşavirliğinden gönderildiğini gördük. Çevreden aldığımız duyumlarda bu durumun şikayet üzerine yazılmış bir tebliğ olduğu kanısını oluşturdu. Bugün Van ilinde hakkında tutanak tutulan diyetisyenler olarak Van İl Sağlık Müdürlüğüne görüşmeye gittik. Niçin bir tek Van’da böyle bir uygulamaya tabii olduğumuzu sorduk. Bize gönderilen tebligatı incelediğimizi, buradan yazılan bir yazıya cevaben geldiğini bildiğimizi dile getirdik. Çalışma yasamızla ilgili bildiğimiz yasalardan söz ettik. Bunun bir görüş olduğunu çünkü mevzuatta bu konuya dair netlik olmadığını avukatlar aracılığıyla öğrendiğimizi dile getirdik.

İstanbul İl sağlık Müdürlüğünde diyetisyenlerin özel iş yerlerini beyan edip “tanı ve teşhis koymadıklarını ve reçete yazmadıkları beyan ettikleri bir dilekçe” yazarak daha ılımlı bir ortam yaratıldığını bize de böyle bir yaklaşımla yaklaşılmasının daha doğru olduğunu savunduk. Bizler sonuçta meslek etiğinin ve ahlakının farkında olan bireyleriz, eğer bunu bir dilekçeye dökmek denetimizi sağlamak açısından daha kolay olacaksa bizlerin memnuniyetle bu dilekçeyi yazıp imzalayacağımızı belirttik.

Görüşmemiz esnasında İstanbul il sağlık müdürlüğü aranıp görüş alındı. Oradan da bakanlığa çokça kez çalışma yasamızla ilgili soru sorulduğu ve serbestçe çalışma hakkımız olduğuyla ilgili olumlu yanıtlar alındığı söylendi. Bu nedenle bu tebliği sadece Van’da uygulamanın adil olmadığını, mevzuatta açık olduğu için bizimde bu duruma itiraz dilekçelerimizi yazıp İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etmemiz istenildi. İl sağlık müdürlüğü dilekçelerimizi Sağlık Bakanlığı’na yollayacaktır.

Dyt. Sinan Yıldız (dyt.sinanyildiz)

Sevgili meslektaşlarım şimdi bizim yapacağımız şey şu; dışarıda serbest çalışabileceğimizi ve danışmanlık hizmeti verebileceğimizi içeren güçlü bir dilekçeye ihtiyacımız var. Bu dilekçeyi biz burada pazartesi günü il sağlık müdürlüğüne vereceğiz. İl sağlık müdürlüğü ise bu dilekçeyi sağlık bakanlığına iletecek ve sağlık bakanlığının vereceği cevap ise Türkiye geneli tüm diyetisyenleri kapsamış olacak. Onun için içi dolu olan bir dilekçe yazmamız gerek… Sonucu bütün diyetisyenleri ilgilendirecek bir konuda beraber hareket etmemiz daha güçlü durmamız hepimiz için önemli

Gerçek Diyetisyenler Sitesi yorumu

Sevgili meslektaşlarımız öncelikle geçmiş olsun, müsterih olun. Türkiye Diyetisyenler Derneğimiz ile iletişime geçin.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir