Diyetisyenler suç işlemiş olduklarının farkında değiller!

DİYETİSYENLER suç

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sorun haline gelen fazla kiloları vermek için yapılanlar, beklenenin aksine kilo aldırabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Bazı diyetisyenler ve sporcular ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları reklam ve diyet menü önerileri ile vatandaşları yanlış yönlendirme ihtimallerinin yanı sıra Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’nın 28 (1) (Ç) maddesini de ihlal ederek, suç işlemiş olduklarının da farkında değil…

Ayrıca Avukat Mamalı, yasanın 28 (1) (Ç) madde bendinde ise diyetisyenlerin tanıtıcı reklam yapabilme konusunun düzenlendiğini, bu düzenlemeye bakıldığında ilk nazarda diyetisyenlerin tanıtıcı reklam yapabileceklerinin belirtilmiş olsa da bunların belirli kriterlere veya kıstaslara bağlanarak çerçevesinin çizildiğinin görüldüğünü kaydetti

Mamalı, diyetisyenlerin tanıtım yaparlarken isim, unvan, alan ve adreslerini bu tanıtımda kullanabileceklerini; ancak bunlar haricinde kullanacakları tanıtım betimlemelerinde kendilerini övücü, talep artırıcı, yanıltıcı ve kanıta dayalı olmayan hususları kullanmalarının yasaklandığı, aksi halde ise uyarı cezası gerektiren bir disiplin suçu işlemiş olacaklarını dile getirdi.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte baş gösteren hareketsizlikle doğru orantılı ilerleyen kilo sorunu son zamanlarda dünyanın olduğu kadar KKTC’nin de sorunu haline gelmiş durumda. Yaz aylarının da gelmesi ile birlikte herkesin sorunu olan fazla kiloları vermek için yapılanlar, beklenenin aksine kilo aldırabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Bazı diyetisyen ve sporcuların sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları dikkat çekiyor

Bazı diyetisyenler ve sporcular ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları reklam ve diyet menü önerileri ile vatandaşları yanlış yönlendirme ihtimallerinin yanı sıra Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’nın 28 (1) (Ç) maddesini de ihlal ederek, suç işlemiş olduklarının da farkında değil.

Diyetisyenlerin kanıta dayalı olmayan, yanıltıcı, talep artırıcı ve kendilerini övücü tanıtım yapmaları yasak
Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’nın Disiplin Cezalarının Türleri ve Ceza Uygulanacak Eylem ve Davranışlar kısmının 28 (1) (Ç) maddesi “Televizyon, radyo, sosyal medya veya sair yazılı ve görsel araçlarla isim, unvan, alan ve adresleri dışında kanıta dayalı olmayan, yanıltıcı, talep artırıcı ve kendilerini övücü tanıtım yapmak” yasaktır diyor.

Ancak bazı diyetisyenler sadece online tanıtım ve reklam yaparken, diyet listelerini de online şeklinde çoğu zaman danışanı görmeden hazırlıyor.

Barış Mamalı: Yasanın ihlali halinde cezaların genel ve etkin uygulanması önemli

Yasanın diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı alanındaki faaliyetlerin kontrol ve denetim altına alınmasını amaçladığını anlatan Avukat Barış Mamalı,

Ancak her şeyden önce bu denetimin layıkıyla yapılabilmesi için gerekli alt yapının varlığı çok önemlidir. Yasadaki düzenlemelerin ve ihlal halinde uygulanacak cezaların genel ve etkin uygulanmasının önemi büyüktür. Aksi takdirde yasanın varlığı bir anlam ifade etmeyecektir, dedi.

Para cezası yanında 2 yıla kadar hapislik cezası da öngörülüyor

Bu yasaya göre diyetisyen unvanını akademik olarak elde etmemiş kişilerin diyetisyenlik yapmaları, diyet listesi hazırlayıp insanlara vermesi veya diyetisyen gibi hareket etmeleri ile suç olarak düzenlenmiş olduğunu belirten Mamalı,

Bu suçun işlenmesi halinde para cezası yanında 2 yıla kadar hapislik cezası da öngörülmüştür, ifadelerini kullandı.

Belirli kıstaslar ve kriterlerle sınırlandırılmıştır

Yasanın 28 (1) (Ç) madde bendinde diyetisyenlerin tanıtıcı reklam yapabilme konusunun düzenlendiğine dikkat çeken Mamalı,

Bu düzenlemeye bakıldığında ilk nazarda diyetisyenlerin tanıtıcı reklam yapabilecekleri belirtilmişse de bunun belirli kriterlere veya kıstaslara bağlanarak çerçevesinin çizildiğini görüyoruz, diye konuştu.

Kendilerini övücü, talep artırıcı yanıltıcı tanıtım yapamazlar

Diyetisyenlerin tanıtım yaparlarken isim, unvan, alan ve adreslerini bu tanıtımda kullanabileceklerini; ancak bunlar haricinde kullanacakları tanıtım betimlemelerinde kendilerini övücü, talep artırıcı, yanıltıcı ve kanıta dayalı olmayan hususları kullanamayacaklarını vurgulayan Mamalı,

Aksi halde ise uyarı cezası gerektiren bir disiplin suçu işlemiş olacaklardır, dedi.

Eda Kurtoğlu: Danışanın bire bir görülmesi gerekmekte

Diyetisyen Eda Kurtoğlu ise hiçbir diyetisyenin danışanı bire bir görmeden ve gerekli ölçüm analizleri yapmadan online ve danışanın söyledikleri doğrultusunda diyet programı çıkartmasının doğru olmadığını vurgulayarak, yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekti.

Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra kişiye özel bir program çıkarılmalı

Bazı sporcuların da diyet listesi hazırladığına değinen Kurtoğlu,

Sporcu beslenmesi ile ilgili eğitim alıp, bu işin okulunu okumadan bazı sporcuların da diyet listesi hazırladığını görebiliyoruz maalesef. Bu sağlıkla ilgili ciddi bir konudur ve işin uzmanlarınca gerekli tetkikler ve ölçümler yapıldıktan sonra kişiye özel bir program çıkarılması gerekmektedir, dedi.

Facebook ve Instagram aracılığıyla yanlış diyet programlarına teşvik

Zaman zaman vatandaşların da kulaktan dolma bilgilerle kendilerince evde uyguladıkları diyetleri sosyal medya aracılığı ile diğer insanlarla da paylaşarak öneride bulunabildiğine de işaret eden Kurtoğlu, Facebook ve Instagram aracılığı ile paylaşılan diyet görselleri ve önerilerindeki yanlışlığa dikkat çekerek, her diyet programının kişiye özel olduğuna vurgu yaptı.

Her diyet her kişiye uymaz ve ciddi sağlık sorunlarına kadar yol açabilir

Sağlığı bire bir etkileyen dallardan biri olan diyetisyenliğin ve diyetisyenlerin de sosyal medyada paylaşımda, öneri ve yönlendirmede bulunurken oldukça dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen Kurtoğlu,

Her diyet her kişiye uymaz ve ciddi sağlık sorunlarına kadar yol açabilir. Sadece sağlık sorunu değil, aksine kilo alımına da neden olunabilinir. O nedenle diyetisyenlerin bire bir danışanı görmeden, ölçümlerini yapmadan, danışanın söylediği ile program çıkarması oldukça risklidir, diye konuştu.

[toggle title=”Kaynak”]http://www.yenibakisgazetesi.com/diyete-de-diyetisyene-de-dikkat/23055/[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir