Diyetisyenler Derneği’nden çok önemli uyarı

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Son zamanlarda Türkiye Diyetisyenler Derneği’ne yapılan yazılı ve sözlü bildirimlerde bazı şehirlerde henüz mezun olmamış Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin tek başlarına, bir diyetisyenin yanında veya bir kuruluşta çalışarak diyet verdikleri iletilmiştir.

Beslenme ve diyet danışmanlık merkezi açmak için devlet KOBİ desteği veriyor mu, Beslenme ve diyet danışmanlık merkezi açmak için devlet desteği, diyet merkezi açmak için devlet desteği, diyetisyen için ofis açmak, diyet ofisi için krediler

Diyetisyen 2011 yılında tanımlandı

Diyetisyenin tanımı 26 Nisan 2011 tarih ve 27916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunda yapılmıştır.

diyetisyen, maaş, hastane

Bu kanunda Ek Madde 13ç’de Diyetisyeni:

Beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun; sağlıklı bireyler için sağlıklı beslenme programları belirleyen, hastalar için tabibin yönlendirmesi üzerine gerekli beslenme programlarını düzenleyen, toplu beslenme yerlerinde beslenme programları hazırlayan ve besin güvenliğini sağlayan sağlık meslek mensubudur şeklinde tanımlanmıştır.

Bu tanımda açıkça belirtildiği gibi Diyetisyen, sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun en az 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir.

diyetisyen maaşları 2016, Diyetisyen ücretleri, Diyetisyen ücretleri 2016, Diyetisyen ücretleri istanbul, online diyetisyen bedava, diyetisyen dünyası, diyetisyen iş ilanı, Diyetisyen iş ilanı 2016, diyetisyen maaşları 2016, diyetisyen taban puanları, diyet listesi, diyetisyen nedir, sözleşmeli diyetisyen ücretleri

Mezun olmayan diyetisyen unvanı kullanamaz

Henüz mezun olmamış ve Diyetisyen unvanını almamış, diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmamış öğrencilerin bireyler için beslenme programları düzenlemeleri diyetisyenlik mesleği standartları ve meslek etiğine uygun davranışlar değildir. Bu nedenle Beslenme ve Diyetetik bölümlerindeki akademisyenler, hastane ve kuruluşlardaki staj danışmanlığı yapan diyetisyenlerin mezun olmamış öğrencileri uyarmaları gerekmektedir. Devlet Diyetisyenlik hizmetlerinin standartlarını belirlemiştir.

yuksek lisans

Adli ve idari işlem uygulanır

Devletin belirlediği Diyetisyenlik hizmetleri standartlarının dışında kalan ve halkın sağlığına zarar verenlere yönelik gerekli adlî ve idarî işlemler uygulanabilir. Diyetisyenlerin hak ve sınırlarını meslek dışından olan haksız rekabetçilere karşı korumaya çalışmaktayız. Eğer öğrencilerimiz belirtildiği üzere bu tür davranışlarda bulunmaya devam ederlerse haksız rekabetçilere de fırsat tanımış olmaktadır.
TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Diyetisyenlik mesleğinde, diğer birçok iş kolunda olduğu gibi, meslek dışından olan engelleyiciler mesleğimizi uygulamamızı etkilemektedir.

  • Sağlık koçları,
  • beslenme koçları,
  • yaşam koçları,
  • kişisel eğiticiler

sağlıklı bireylere ve kronik hastalıkları olanlara beslenme eğitimi ve diyet önerileri vermektedir. Doğal olarak meslek alanımızla ilgili her türlü sorun, bizim tüketicileri korumak, kendi mesleğimizin hakları ve sınırlarını korumak sorumluluğumuzun ışığında ele alınmalıdır. Beslenme danışmanlığı arayan tüketiciler eğitimsiz ve lisanssız olan, sorumluluk hissetmeyen kişilerden korunmalıdır. İnsanlar kişisel eğiticilerin genel beslenme eğitimi dışında herhangi bir sorunu ele almaları için gereken öğrenim artılarına sahip olmadıklarını bilmemektedir. Diyetisyenler olarak halkın bizim kim olduğumuzu ve verdiğimiz hizmetleri bilmelerini sağlamak, halkımızı ve mesleğimizi korumak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır. TDD Yönetim Kurulu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir