Diyetisyenler Birliği: “Detox ve mama diyetleri kalıcı kilo kaybı sağlamaz”

kıbrıs diyetisyen birliği

Ülkemizde sağlıklı beslenme anlamında kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu dile getiren Diyetisyenler Birliği Genel Sekreteri Uzman Diyetisyen Burcu Barbaros, beslenme uzmanı dışında, internet üzerinden veya kulaktan dolma beslenme programlarına riayet edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin detox ve mama diyetlerine başvurmalarının kalıcı kilo kaybı sağlamadığını dile getiren Barbaros, Dünya Sağlık Örgütü’nün ayda 2-4 kilo arası kilo kaybını önerdiğini hatırlatarak, beslenme uzmanlarının hazırladığı beslenme programlarına uyularak kilo kaybetmenin en sağlıklı yöntem olduğunu söyledi.

Ülkemizde obezite ve diyabet hastalığının önemli sağlık sorunları arasında olduğunu kaydeden Barbaros, söz konusu hastalıklarla mücadele için beslenme alanında yaşam tarzında değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Diyetisyenler Birliği Genel Sekreteri Burcu Barbaros, Diyetisyenler Günü’nde sağlıklı beslenme konusunda ülkemizde kat edilmesi gereken yollar olduğunu dile getirerek, obezite ve diyabet hastalıklarında beslenme alışkanlığının önemine değindi.

Yasada tanım belli, başka hiç kimse diyet yazamaz

Diyetisyenler Birliği Genel Sekreteri Burcu Barbaros, Diyetisyenler Birliği Yasası’nın hayata geçmesinin diyetisyenleri güçlendirdiğini belirterek, meslek tanımının yasada net bir şekilde yapıldığını söyledi. Yasaya göre beslenme ve diyetetik alanında 4 yıllık eğitimini tamamlayan kişilerin diyetisyen olarak görev yapabileceğini ve beslenme programı yazabileceğini dile getiren Barbaros, bunun dışında herhangi birinin beslenme programı yazmasının yasal olmadığına vurgu yaptı.

Sağlıklı beslenme programı için diyetisyen

Ülkemizde sağlıklı beslenme anlamında kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu dile getiren Barbaros, beslenme uzmanı dışında, internet üzerinden veya kulaktan dolma beslenme programlarına riayet edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak,

Son zamanlarda internet üzerinden elde edilen beslenme programlarını uygulayan birçok insan var. Bunun yanı sıra kulaktan dolma, spor salonlarında uzman olmayan kişiler tarafından verilen beslenme programını uygulayan kişiler var. Sağlıklı bir beslenme programı için kesinlikle diyetisyene başvurulmalıdır. Beslenme uzmanlarının verdiği programlar dikkate alınmalıdır. Bunun dışındaki uygulamalar insan sağlığını bozar. Çünkü diyetisyenler danışanlarının genel anlamda sağlık durumları hakkında yapılan test ve tahliller sonucunda kişilere özel program yazar, dedi.

DSÖ ayda 2-4 kg öneriyor

Ülkemizde obezite ve diyabet hastalığının önemli sağlık sorunları arasında olduğunu kaydeden Barbaros, söz konusu hastalıklarla mücadele için beslenme alanında yaşam tarzında değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin detox ve mama diyetlerine başvurmalarının kalıcı kilo kaybı sağlamadığını dile getiren Barbaros, Dünya Sağlık Örgütü’nün ayda 2 ile 4 kilo arası kilo kaybını önerdiğini hatırlatarak,

Diyabet ve obezite hastalarının sağlıklı beslenme konusunda yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor. Özellikle tip 2 diyabet hastalığında doktorun da bulunduğu bir takım çalışmasıyla beslenme programı hazırlanması gerekiyor. Obezite hastalarının ise hızlı kilo kaybı isteğiyle detox, mama diyeti gibi sağlıklı kilo kaybı sağlamayacak yöntemlere başvurması doğru değil. Yavaş ve özellikle kalıcı kilo kaybı için kesinlikle beslenme uzmanlarının hazırladığı beslenme programına uyulmalıdır” şeklinde konuştu.

[toggle title=”Kıbrıs Postası”]http://www.kibrispostasi.com/c77-SAGLIK_KISISEL_BAKIM/n253677-diyetisyenler-birligidetox-ve-mama-diyetleri-kalici-kilo-kay[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir