Diyetisyenler aylık 805 ₺ eksik maaş alıyor

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenler ve diğer tüm ağlık çalışanlarının en önemli sorunu, adaletli bir döner sermaye sistemin inşa edilememiş olmasıdır. Bu adaletsizlik sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenlerin ve tüm sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromunu da tetikleyen en önemli unsurdur. Şimdiye kadar sadece konuşuldu, bundan sonra çözüme yönelik adımlar atılması gerekmektedir…

Sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenler ve diğer sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri her geçen gün erimektedir. Üç beş yıl önce aldığımız döner sermayeyi bugün itibari ile alamaz hale geldik.Maddi kayıpların daha iyi görülebilmesi için dikkatlerinizi döner sermaye tavan katsayısına çekmek istiyoruz.

sağlık bölümleri 2016

Döner sermaye tavan katsayısı özellikli birimlerde 200, diğer birimlerde 170 olarak uygulanmaktadır.

Sağlık Çalışanlarını temsil eden tüm Sivil Toplum Kuruluşları 3-5 yıl öncesine kadar döner sermaye tavan katsayısının mutlak surette artırılması gerektiğine yönelik cümleler kurardı. Şimdi ise döner sermaye tavan katsayısının arttırılmasını talep ettiğimiz o günlerden sabit ek ödemeyi zoraki aldığımız bu günlere geldik…Sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenler ve diğer sağlık çalışanlarının aleyhine olan bu durumu bir örnekle gözler önüne serelim:

Bugün eskiden olduğu gibi döner sermayeyi tavandan alacak olsak sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenler ve diğer lisans mezunu sağlık çalışanı özellikli birimde çalışıyorsa (sabit + döner sermaye) 2.414 ₺ döner sermaye, özellikli birim dışında çalışıyorsa (sabit + döner sermaye) 2.081 ₺ döner sermaye alması gerekiyordu.

Daha açık bir ifade ile sağlık çalışanlarının ek ödemeye ilaveten her ay 805 ₺ ile 1.138 ₺ ücret alması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının önemli bir kesimi toplamda yıllık 25.000 ₺ ile 29.000 ₺ döner sermaye alması gerekiyorken sadece 15.312 ₺ sabit ek ödeme almaktadır…

sağlık bakanlığı diyetisyen

Döner sermayedeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için iki bakanlığın sesimizi duyması ve çözüm için ortak hareket etmesi gerekmektedir:

  • Biri Maliye Bakanlığı
  • Diğeri ise Sağlık Bakanlığı

Maliye Bakanlığı sadece personele ödenecek şekilde bütçeyi artırmalı, Sağlık Bakanlığı da daha adil ve adaletli bir döner sermaye yönetmeliği hazırlamalıdır.

En az ASM’lerdeki nöbet uygulamasına karşı gösterildiği gibi bir direnç (ki mutlaka gösterilmesi gerekmekteydi) döner sermaye yönetmeliğindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için de benzer nir direnç, mutlaka gösterilmelidir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir