Diyetisyenler 10.000 atama talep ediyor!

Son yıllarda Türkiye obezite görülme sıklığında dünyada dördüncü sırada yer alırken diyetisyenler 10.000 atama için çağrıda bulunuyor. Türkiye’de ciddi oranlarda artan obeziteye karşı diyetisyen atamalarının yetersizliği, diyetisyen atamasını sorgulattı. Yılda ortalama 6.000 mezun verilen beslenme ve diyetetik bölümünde yapılan az atama diyetisyenlerden tepki çekti. Diyetisyenler atama yapılması için çağrıda bulundu.

Her yıl mezun ve işsiz diyetisyen sayısı artmaya devam ederken 2022 yılında yapılan 415 atama ile yeni mezun olan diyetisyenleri çoğunluğu atanamazken diyetisyenler 10 bin atama talebinin gerçekleştirilmesi talebini dile getiriyor.

Her şehirde açılan üniversiteler ve altlarındaki bölümler ile birlikte birçok bölümde yıllık ciddi mezun verilmesinin önü açılırken bu mezunlara iş kapılarının yeterli seviyede açılmaması ile birlikte yeni mezunlar mağdur olmaya devam ediyor. Diyetisyenler, yetersiz açılan kontenjanlara bir de yüksek KPSS puanlarının eklendiğine dikkat çekerek, 2020 yılında gerçekleştirilen atamada en son atanan diyetisyenin KPSS puanının 93,60 olduğunun altını çizdi.

Diyetisyenler, artan mezun sayılarına ilişkin olarak, akademik kadro bakımından eksik kalan ve yetersizliği bulunan üniversitelerin beslenme ve diyetetik programları kapatılması gerektiğini ifade ederek, böylece mezun olanların mesleki anlamda tam anlamıyla yeterli olmasının önünün açılacağına dikkat çekti. Bunlara ek olarak yapılacak atamada 10 bin diyetisyenin atamasının yapılması ve daha önce pilot uygulama olarak denenmiş aile sağlığı merkezlerine diyetisyen istihdamı projesinin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Mehmet Fahri Özkan, Milli Gazete: gazetememur.com/kpss/diyetisyenler-de-10-bin-atama-talep-ediyor,TjxvKBL7fE2gq5aiinjjHg

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir