Diyetisyen Yüzbaşıoğlu: “Bu 8 besin mutluluk veriyor!”

diyetisyen emine yüzbaşıoğlu

Şehir hayatının yoğunluğu, iş stresi, kişisel sorumluluklar gibi pek çok etken gün içinde kendinizi mutsuz hissetmenize yol açabiliyor. Böyle anlarda birçok kişi kendini yeniden iyi hissetmek için bir şeyler atıştırıyor. Çünkü bazı besinler içerdikleri serotonin gibi maddeler nedeniyle mutluluğun kapılarını aralayabiliyor. Mutluluk veren besinler sayesinde stresi azaltırken, kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, mutluluk veren besinler hakkında şu bilgileri verdi:

TARTI Vücut analiz cihazı, yağ ölçüm cihazı, TANITA

Doğru miktarlar sizi daha çok mutlu eder

Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda daha çok yemek yeme eğilimindedir. Özellikle stres altındayken çiğneme refleksiyle daha çabuk stres atmak için sert yiyecekler tercih edilmekte ya da daha kalorisi yüksek besinler tüketilmektedir. Serotonin içeren yiyecekler enerji kaynağı ve mutluluk sağlayan besinlerdir ve kalorileri yüksektir. Örneğin kuruyemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getirmektedir. Bunların fazla tüketimi enerji ve mutluluk artışının yanı sıra kilo artışına da neden olabilmektedir. Bu yiyeceklerin geçici mutluluğa sebep olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Geçici mutluluğun artan kilolarla birlikte kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmemesi için bu gıdaların sınırlı olarak tüketilmesi büyük önem taşımaktadır. Her sıkıldığında ya da strese girdiğinde bu gıdalardan tüketmemek ofis çekmecelerinde, evdeki dolaplarda bu gıdalardan fazla miktarlarda bulundurmamak gerekmektedir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Öğün atlamak mutsuzluk sebebi olabilir

Gün içinde kan şekerinin düşmesi de beraberinde mutsuzluğu getirebilmektedir. Yoğun çalışma temposu nedeniyle öğün atlayan kişiler kan şekerinin düşmesiyle daha mutsuz olabilmektedir. Böyle anlarda doğru miktarda tüketildiğinde kişiye kendini daha iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

İşte mutluluk veren 8 besin

1. Bitter çikolata

Tatlı isteğini keser. Kahvenin yanında küçük bir ya da iki kare bitter çikolata tüketmenin sakıncası yoktur.

kakao faydaları, kakao faydaları, kakao paketi, kakaolu kek, kakaotalk, kakao tarifi, kakao kalorisi,

2. Muz

Serotonin içeriği yüksek olan bir meyvedir. Ara öğün olarak günde bir tane tüketilebilir.

muz, muz kalorisi, muz diyeti

3. Ceviz

Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuru yemişler de seratonin açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkin kuruyemiştir. Günde 2-3 ceviz tüketmek kişinin steresinin azalmasına ve kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilir.

ceviz diyet kalori

4. Ay çekirdeği

Hem çiğneme refleksini harekete geçirmesi hem de yüksek serotonin oranıyla stresi azaltan önemli bir yiyecektir.

ayçiçeği, ayçekirdeği, ay çekirdeği, günebaxan

5. Kuru incir

Serotonin içeren kuru meyvelerin başında kuru incir gelmektedir. Ara öğünler tercih edilen kuru incir kan şekerini düzenleyerek kaygı seviyesini azaltır.

kuru incir, kuruincir

6. Bezelye

Ana öğünlerden birinde bezelye tüketmek kişinin kendini daha iyi hissetmesini yardımcı olmaktadır. Bezelye serotonin seviyesini yükseltmek için önemli bir kaynaktır.

bezelye

7. Peynir

Kahvaltıda peynir tüketerek güne serotonin içeren bir öğünle başlamak ve gün boyu daha enerjik ve mutlu olmaya fayda sağlar.

peynir

8. Tahıl salataları

Nohut, buğday, fasulye, kinoa gibi tahıl içeren salataların öğünlerin birinde tüketilmesi stresle baş etmede kolaylık sağlayabilmektedir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir