Diyetisyen ve doktorlar cinsel tacize maruz kalıyor!

Bunun beş buçuğu da var!, sağlıkta şiddet, doktor darp

Hasta, diyetisyen ve doktorlar için geliştirilen görüntülü muayene uygulamaları dünya çapında yaygınlık kazanıyor. Ne var ki, özellikle kadın diyetisyen ve doktorlar, sahte hesaplar açan kullanıcılardan haftada en az bir kere uygunsuz içerik alıyor.

Diyetisyen ve doktorlara anında ulaşmayı sağlayan görüntülü muayene uygulamaları, erkek hastaların uygunsuz davranışlarıyla kadın diyetisyen ve doktorlarda tedirginlik yaratıyor. Amerika’da genellikle 40 ila 50 $ arasında bir ücrete tabi olan bu muayeneler, uygulamayı geliştiren firmalarca sahte hesaplardan korunmaya çalışılıyor.

Cinsel taciz için fiziksel temas aranmıyor, internetten cinsel taciz mümkün

Canlı video muayene uygulama firmalarından birinde yatırımcı olan Bob Kocher,

Doktorlarımızdan bazılarının haftada en az bir kere karşılaştığı bir durum, ama kadın doktorlarımıza daha sık olduğunu söyleyemeyiz, kullanıcılar bir muayene talebinde bulunduklarında doktorlarının kim olacağını bilemiyorlar, ifadelerine yer veriyor.

Uygulama yöneticileri, özellikle tıbbi sorular için doktorlara anonim olarak ulaşılabilen uygulamalarda erkek genital organ resimleriyle sıkça karşılaşılabildiğini aktarıyor. Türk Ceza Kanununun 105. maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçunun oluşmasında fiziksel bir temas aranmadığı için, sosyal mecrada maruz kalınan bu tip davranışlar cinsel taciz suçunu oluşturuyor.

Tele-tıp marketi büyüyor, yeni hukuki sorunlar doğuyor

Tele-tıp marketinin 2020 itibariyle 24 milyar $ olması beklentisi var ve bu pazarın %40’ına da Kuzey Amerika sahip. Özellikle sağlık masraflarını azaltmak ve diyetisyen ve hekimlere ulaşamayan insanlar için sağlık hizmeti ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla yaratılan modern tıp projeleri; bilişim suçları, kişisel verilerin korunması ve hasta mahremiyeti, hakaret, cinsel taciz gibi pek çok mevcut hukuki konuyla ilişki içerisinde ve sağlık hukuku kapsamında yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulabiliyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir