Diyetisyenler Derneği palm yağı tartışmalarına son verdi

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Son günlerde ülkemizin gündeminde palm yağı ile ilgili yoğun bilgi akışı ve derneğimize iletilen sorular nedeniyle konu ile ilgili açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.

palmiye yağı, palm yağı, kanser

Palm yağının bileşiminde %49 kadar doymuş yağ asitleri (%44 palmitik asit, %4,3 stearik asit), %39 oleik asit, %10 linoleik asit bulunmaktadır.

Palm yağındaki yağ asitlerinin bu dağılımı yağın dayanıklılığı için ideal bir kombinasyon oluşturmaktadır. Bu özelliği ile de palm yağı gıdalarda dayanıklılığı ve uzun bir raf ömrünü sağlamaktadır.

Palm yağının içerdiği doymuş yağ asitlerinin yanında doymamış yağ asitleri ile diğer güvenli bileşenlere de dikkat edilmelidir.

palm yağı, palmiye yağı, palm yağı neden zararlı

Diyet önerilerinde sıfır trans yağ asidi alımını karşılamak için palm yağı kullanılmaya başlanmıştır. Palm yağının diyette enerjinin yağlardan katkısı <%30 olduğunda, arzu edilen plazma kolesterol ve lipoprotein kolesterol seviyelerini sağlamada etkili olduğu gösterilmiştir.

palm yağı, palmiye yağı, palm yağı neden zararlı

Yine günümüzde diyet önerilerinde doymuş yağlardan sağlanan enerjinin %10’dan daha az ve günlük kolesterol alımında 300 mg/gün’den düşük olması önerilmektedir; trans yağ asitlerinin insan sağlığı için doymuş yağ asitlerinden daha tehlikeli olduğu kabul edilmektedir.

Yapılan geniş kapsamlı çalışmalarda trans yağ asitlerinden enerji alımında %2’lik bir artışın kalp-damar hastalıkları sıklığında %23‘lük bir artışa neden olabildiği gösterilmiştir.

palm yağı, palmiye yağı, palm yağı neden zararlı

Palm yağı ve palmitik asidin kanser gelişiminde etkili olduğu yönünde gerçek dışı bilgiler yayılmakla birlikte palm yağındaki doymuş yağ asitleri ve palmitik asidin kanser gelişiminde etkisini destekleyen epidemiyolojik veriler bulunmamaktadır.

Türkiye Diyetisyenler Derneği

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. derneğin aktif olması güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir