Diyetisyen Çelebioğlu: “Kurban bayramında bu önerilere kulak verin”

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur, etleri pişirme yöntemleri, kuru pişirme, nemli pilirme, elektromanyetik pişirme

Siz de kurban bayramında doya doya et yemek isteyen ama aynı zamanda sağlıklı beslenmeden uzaklaşıp kilo almaktan çekinenlerden misiniz?

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortisEğer öyleyse bu yazıyı okumadan geçmeyin derim. Önerilerimi dikkate alırsanız doyarak ama sağlıklı beslenme çizgisinden uzaklaşmadan kilo almadan bayramı geçirebilirsiniz. Böylece bayram sonrası pişmanlık yaşamaktan kurtulursunuz ve bayrama dair aklınızda sadece sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlar kalır 🙂 Buyurun o zaman bayramda beslenmede dikkat edilmesi gerekenler gelsin;

Eğer bayramda mide ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemleri yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken etinizi dinlendirmek. Yeni kesilen etin sertliğinin giderilmesi için 24 saat kadar dinlendirilmesi gerekir. Özellikle sindirim sorunu, mide rahatsızlığı çekenler buna dikkat etmelidir.

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur, heterosiklik aminler, kurban etinde heterosiklik aminler, karsinojenik N-Nitrozo bileşikleri, kurban etinde karsinojenik N-Nitrozo bileşikleri,Eti pişirme yönteminiz de oldukça önemli bir konu. Kavurma, kızartma gibi yöntemler yerine haşlama ve ızgara yöntemini seçmeniz fazladan yağ tüketiminizi engeller. Ayrıca et ile yapılacak yemeklerde etin kendi yağı dışında yağ eklememeniz önerilir.

Et tüketimi sırasında yanında mutlaka bol yeşillik, salata, sebze, tahıl tüketiniz. Tek başına et tüketmekten kaçınınız.
Eğer demir eksikliği yaşıyorsanız etinizin yanında yoğurt, ayran, cacık tüketmekten kaçınınız. Çünkü bu besinler etteki demirin emilimini engellerler. Bunun yerine etin yanında bol C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Bol limonlu yeşil salata, taze sıkılmış portakal suyu, ev yapımı az şekerli limonata tüketilebilir.

Ziyaretlerinizde ikramları tüketirken porsiyon kontrolünde dikkatli olmanız da önemli bir konu. Şerbetli tatlılar yerine dondurma, meyveli ve sütlü tatlılar, gazlı içecekler yerine su, süt, ayran, şekersiz çay-kahve, yeşil çay, bitki çayları, maden suyu, sıkma meyve suları, az şekerli şerbetler tercih etmeniz bu durumu da sağlıklı bir hale çevirmenize yardımcı olur.

Mutlu bayramlar, sağlıklı kalın… 🙂

Gerçek diyetisyenler sitesi yazarı diyetisyen nida çelebioğlu kimdir

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-nida-celebioglu/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir