Diyabetliler artık parmak delmek zorunda kalmayacak!

glikometre diyabet şeker ölçüm cihazı

Diyabetle yaşamak zorunda olanların canını en çok sıkan uygulamalardan biri de kan şekerini ölçmek için parmaklarının delinmesi. Bazı hastalar günde on hatta on beş defa parmak kanıyla şeker ölçümü yapmak zorunda kalıyor ve her defasında acı hissediyor…

Şeker takibi için rutin parmak delme ihtiyacını ortadan kaldıran cihaz, diyabet hastalarının yaşadığı bu acıya son vermeyi hedefliyor. Kan şekeri ölçümü hem tip-1 hem tip-2 diyabet için zorunlu bir test. Genellikle parmak ucundan alınan kanla bakılıyor. Özellikle de tip1 diyabeti olan ve yoğun insülin tedavisi gören hastalarda kan şekerinin sık sık takip edilmesi gerekiyor.

2014’te Avrupa’da satışa sunulan ve 35 ülkede 300.000’den fazla kişinin kullandığı ve kan şekerini cilt altı dokudan ölçen cihaz, şeker takibinde rutin parmak delme ihtiyacına alternatif sunuyor. Şeker takibi için parmak delme zorunluluğunu ortadan kaldıran flaş glükoz takip sistemi Türkiye’deki diyabet hastalarının kullanımına sunuldu. Sistem, acısız, her an ve her yerde şeker ölçümü yapmayı, hastaları sevimsiz ama önemli bir uygulamadan kurtarmayı vaat ediyor.

İstanbul’da yapılan basın toplantısında, cihazın özellikleri anlatıldı, uzmanlar sistemin hastaya ve hastalık takibine getirdiği avantajlara dikkat çekti. Uzmanların verdiği bilgiye göre cihaz, kişinin üst kolunda 14 güne kadar takılı kalan küçük bir sensör içeriyor. Bir saniyeden kısa sürede acısız glükoz ölçümü için sensörü okuyucuya okutmak yeterli oluyor. Her okutma; anlık glükoz sonucunu, geçmiş trendi ve glükozun gittiği yönü gösteriyor. Gereksinim duyulduğu veya istendiği kadar ölçüm yapılmasına olanak sağlıyor.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Tedavi planında avantaj sağlıyor

Parmak delmekten kaynaklanan acı ve rahatsızlığı ortadan kaldıran bu yeni sistemler, daha sık ölçüm yapılmasını sağlayarak glukoz takibini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bu da diyabet yönetimine yardımcı olmaktadır.

bebek, pediatri

Pediyatrik bireyler için daha uygun

Çocuk hastaların günde yaklaşık 10 kez parmak delme yöntemiyle şeker ölçümü yapmak durumunda kalıyorlar. Çocukların % 45’i parmak delmenin zorluğundan, % 30’u acıdan, % 14’ü de utanma sebebiyle bu yöntemi zor buluyor. Çocuklar gece yarısı kalkıp kan şekeri ölçülsün istemiyor. Mesela çocuk sinemada kendini kötü hissetti, kan şekerinin kaç olduğunu öğrenmek istiyor veya okulda arkadaşlarının içinde kan şekerini ölçmekten rahatsız oluyor. O yüzden bu yeni sistemin, parmaktan ölçüm yapmak istemeyen çocuklar için uygulanacak bir yöntem olduğu bir gerçek.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Güvenilir mi?

Bu cihazın günlük şeker takibi için kullanışlı olduğunu ancak insülin tedavisi için kan şekerinin yine parmaktan ölçülmesi gerekiyor.

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

SGK karşılıyor mu?

Ürünün henüz SGK geri ödeme kapsamında olmadığını belirtilmiştir. Türkiye’de sadece parmaktan kan şekeri ölçüm cihazları geri ödeme kapsamında. Sürekli cilt altı ölçüm cihazlarının sensörleri ise geri ödeme kapsamında değildir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Dört yaşında kızım şeker ölçümü her defasında çok ağlıyor ,dört senedir diyabetliniz fakat hala aynı tepkiyi gösteriyor .Cihazıdan almak istiyorum, Nasıl ve nereden alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir