Diyabetli bireyler oruç tutabilir mi?

diyetisyen ara, diyetisyen eskişehir, diyetisyen logo, zayıflama uzmanı, kilo verdiren diyet, diyetisyen doktoru

Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutmak üzerine birçok soru akla geliyor bildiğiniz gibi. Balgam ya da tükürük yutmaktan tutun diş fırçalamaya dek orucu bozup bozmayacağı sorgulanan durumların cevapları bir bir öğrenilmeye çalışılıyor.

Hatta aklınıza belki de hiç gelmeyecek durumlar bile merak konusu oluyor…

  • geğirmek orucu bozar mı,
  • kulağıma su kaçtı, orucum bozulur mu,
  • bebek öpmek oruç bozar mı,
  • kusunca oruç bozulur mu,
  • peki ya gargara yaptığımızda tuttuğumuz oruç ne olur gibi akıllarda cevap bekleyen birçok soru oluyor.

Diyabet: “Bir diyetisyenle görüşene değin ne yapmalısınız?”

Diyabetli bireyler oruç tutabilir mi?

Diyabet, kandaki glukoz düzeyinin normal seviyelerde olmaması, aşırı derecede artması sonucunda oluşan metabolik bir bozukluk. Hem kalıtsal hem de çevresel etkenlerden kaynaklı olarak oluşabilen bu hastalık elbette ramazan ayı boyunca da kendini gösterebiliyor. Diyabetin türleri ve seviyeleri olduğundan kesin olarak şeker hastaları oruç tutabilir ya da tutamaz demek doğru olmuyor.

Daha rahat diyabet için: “Karbonhidrat sayımı”

Peki, bu durumda nasıl karar vermeniz gerekiyor?

Öncelikle yaşadığınız hastalığın türünü bilmeli, bilmiyorsanız da bir an önce öğrenmelisiniz. Birçok uzmana göre eğer Tip 1 Diyabetiniz varsa, rahatsızlığınız insüline bağımlı bir seviyede seyrediyorsa oruç tutmanız doğru değil, bu seviyede bir hastalıkta gün boyu hiçbir şey yiyip içmiyor olmanız, ilaçlarınızı alamayacak olmanız size çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Tip 2 diyabet rahatsızlığınız varsa, bu sorunun cevabı daha da farklılaşır, tip 2 diyabet hastalığının nasıl seyrettiği kişiden kişiye, günden güne, hatta yiyip içtiklerinizden gün içindeki aktivitelerinize göre çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir.
Bu nedenle oruç tutup tutamayacağınızla ilgili olarak mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor.
Unutmayın, insanın kendi bedenine zarar verecek davranışlarda bulunmaması gerekiyor. Tam da bu yüzden en doğru cevap için hastalığınızı ve kendinizi iyi tanımanız ve hekiminizin önerilerinin aksine bir davranış sergilememeniz büyük önem taşıyor…

Diyabetik ürünlerini kullanırken nelere dikkat edilmeli?

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir