Diyabetik ürünlerini kullanırken nelere dikkat edilmeli?

etiket okuma, gıda alışverişi, market ihtiyaç listesi, gluten intoleransı olan bireyler için özel olarak formüle edilmiştir, çölyak hastaları için özel olarak formüle edilmiştir, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı etiket, etiket bilgisi, gıda etiketleri,

Gelişen teknoloji ve insanların bilinçlenmesiyle birlikte marketlerde pek çok ürünün diyabetik formunu bulmak mümkün. Ancak bu ürünlerin tüketilmesinde yapılan bazı yanlışlar bulunuyor…

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Diyabetik ürünlere artık rahatça ulaşılabiliyor

Diyetisyen Aslıhan Güray,

Diyabet ile mücadelede birinci basamak farkındalık. Bu farkındalık sonrasında uygulanan ilaç ve beslenme tedavisi ile kişiler yaşamlarını zorlaştırmadan sürdürebiliyor. Bu açıdan eskiye göre çok avantajlıyız, dedi.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Türkiye’de diyabet hastalığının artış hızının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Güray,

Diyabet ülkemizde prevelansı gittikçe artan en önemli kronik sağlık sorunları arasında yer alıyor. 1998’de yapılan TURDEP-I’e göre, yeni tamamlanan TURDEP-II çalışmasında Türkiye’de 12 yılda diyabet sıklığı yüzde 90 artmıştır. Hastalık genetik yatkınlık, yaşam tarzı, metabolik bozukluklar gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken diyabete karşı önlem almak, eğer diyabet tanısı almışsak yaşam tarzı ve beslenme düzenimizi hastalığa uygun olarak planlamak. Bunun için de mutlaka beslenme uzmanlarından yardım alınmalı, dedi.

Diyabet tedavisinin amacının kan şekerini normal sınırlarda tutarak diyabete bağlı gelişebilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkışını engellemek ve yaşam kalitesini yükseltmek olduğunun altını çizen Güray,

Kan şekerini oluşturan unsurlar besinlerdir. Kan şekeri kontrolünü sağlamak için en başta dengeli beslenmek gerekir.Bunun dışında öğünlerden bir buçuk saat sonra kan şekeri takibi yapmak gerekir, bilgisini verdi.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Diyabetli bireyler beslenirken nelere dikkat etmeli?

•Kan şekerini dengede tutmak adına açlık süresini uzatmadan sık öğünlerle beslenilmeli ve mutlaka ara öğün alışkanlığı edinilmeli
•Ara öğünlerden meyveler tek başına değil kan şekerinin daha yavaş yükselmesi için süt ve süt ürünleriyle beraber tüketilmeli.
•İçeriği bilinmeyen şekerli paket gıdalardan uzak durulmalı..
•Yeterli ve dengeli beslenmeye her besin grubundan yeterli miktarda tüketmeye özen gösterilmeli.
•Basit şeker ve şekerden yapılmış yiyecekler tüketilmemeli.
•Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği kullanılmalı.
•Diyette yüksek lifli besinlere mutlaka yer verilmeli.
•Yemeklerde beyaz pirinç yerine bulgur kullanılmalı
•Karbonhidrat kaynağı olarak; tam tahıllar ve tam buğday ekmeği , kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünlerini tercih edilmeli.

medimagazin.com.tr/medilife/beslenme-diyet/tr-diyabetik-urunlerini-kullanirken-nelere-dikkat-edilmeli-10-88-73214.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir