Dişlere en çok zarar veren besinlerin listesi

diş sağlığı, dişler için gıdalar, diş sararmasını önlemek için beslenme

Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak için uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekler şu şekilde sıralandı:

  1. Sigara: Diş ve diş etlerine zarar vererek ağız kokusuna neden olur.
  2. Alkol: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.
  3. Meyve suları: pH’ı 7’den düşük olan besinler dişlere zarar verir. pH’ı 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.
  4. Limon: pH’ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.
  5. Kola ve gazlı içecekler: En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.
  6. Enerji içecekleri: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.
  7. Yapışık gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.
  8. Kuru meyveler: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.
  9. Buz: Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok sert olduğundan eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.
  10. Beyaz ekmek: Tükürükte bulunan amilaz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Kanal A Haber

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir