Daha hacimli kaslar, daha fit bir beden!

sporcu beslenmesi protein
“Her şeyi en fazla ben bilirim” diyen arkadaşlarınıza kulak asmayın. Zaten kendisi cevabı bilseydi altı ay önceden daha formda gözükmeyi başarabilirdi. Renk, boyut, form açısından farklı olsalar da herkesin vücudu aynı şekilde çalışır. Eğer farklı genetik özelliklere sahip olsaydınız zaten çoktan müzede sergilenmeye başlamıştınız. Hem büyük kaslara hem de fit bir vücuda aynı anda sahip olamamanızın nedenlerini biliyor musunuz?
Ektomorf vücut tipi, Mezomorf vücut tipi, Endomorf vücut tipi, Vücut yapınıza uygun olarak: bulk dönemi, Minumum yağlanma ve maksimum kas kütlesi artışı,Bulk dönemi nedir, Bulk dönemi ne kadar sürer, Bulk dönemi beslenme düzeni nasıl olmalıdır, Bulk döneminde nelerden uzak durmalıyım,
Büyük kas kütlelerine sahip olmak için aşağıdaki özellikler gereklidir:
 • Az tekrar
 • Büyük ağırlık
 • Az yoğunluk
 • Fazla aralıklarla dinlenme

sporcu beslenmesi, sporcu diyeti

Hulk gibi adamların kaldırdıkları onlarca ağırlığı düşünün. Üstelik sadece dört setle ve setler arasında beşer dakika dinlenerek. Daha büyük kas kütlelerine sahip olabilmek için maksimum ölçüde çalışıyorlar. Formda kalmak içinse şunlar şart:

 • Fazla tekrar
 • Az ağırlık
 • Yüksek yoğunluk
 • Kısa aralıklı dinlenme

sporcu vücut tipleri, erkeklerde beslenme

Güç ve dayanıklılık için antrenman yaparsınız uzun sürelerde yakabildiğiniz kadar yağ yakıp gücünüzü korumaya devam edersiniz. Fazla yağlardan kurtulup daha büyük kaslara sahip olabilirsiniz.

Bunun için sadece antrenman programınızı değil beslenme düzeninizi de değiştirmelisiniz.

 • Kilo almak için diyetisyen denetiminde tükettiğiniz kalori miktarını artırmalısınız.
 • Kilo vermek içinse yine diyetisyen denetiminde daha az kalori tüketmelisiniz.
 • Her ikisi de aynı anda gerçekleşemez. O halde tartışma sona ermiştir.

sporcu su

Her antrenman programının arkasındaki metotlar farklıdır. Hipertrofi güç ve ağırlık yüklemesi gerektirir ancak kardiyo ya da yağ yakma gibi yararları yoktur. Kardiyovasküler sisteme yükleme yaparak kas dayanıklılığı kazandırıp yağ yaktırabilirsiniz.
Sorun bir metodun diğerinden iyi olması değil. Amaçlarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak size en uygun metodu seçin. Eğer yedi kilogram kas yapıp ağırlık kaldırma peşindeyseniz hipertrofi programı tam size göre. Eğer kilo kaybetmek istiyorsanız metabolik koşullandırma size göre. Her bir amaç farklı bir program gerektirir.

Farklı beslenme ve antrenman programlarını değiştirmek birbirinden bağımsız yemek tariflerini bir araya getirerek lezzetli bir yiyecek meydana getirebilme düşüncesiyle aynıdır.

Birçok uzmanın bile kapısını aşındırdığı Men’s Health danışmanı Alwyn Cosgrove’a kulak verin. Tıpkı Cosgrove’un dediği gibi yeni bir programa geçmeden önce sekiz hafta boyunca belirli bir düzene odaklanın. Profesyonel atlet ve boksörlerin aynı anda birçok şeyi yapmama nedenleri de bu.

Antrenman programlarını çeşitli aşamalara bölüp her bir aşamada da farklı bir şey üzerine yoğunlaşıyorlar böylelikle maksimum sonuç alıyorlar. Neticede şampiyon gibi gözükmek istiyorsanız onlar gibi antrenman yapmalısınız.

logo

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir