Çoğunluğu hemşire 15.000 sağlık personeli alınacak

sağlık bakanlığı diyetisyen

Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada 2016 yılı içerisinde toplam 15 bin sağlık personeli alımı yapılacağını ifade etti. Akdağ bu sayılarının büyük bir kısmının önümüzdeki günlerde alınacağını ve kalanın da yıl sonuna doğru kadroya dahil edileceğini belirtti.

Çoğunluğu hemşire olacak

Sağlık mezunlarına bayramda müjdeli haber geldi. Sağlık Bakanlığı yıl sonuna kadar 15 bin personel alımının yapılacağı açıklandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu ay başında 6 bine yakın personel alımı için ilan vereceklerini ve kalanların da 2016 yılı sonunda alınacak.

Sağlık personeli alımlarına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Eylül ayında sağlık personeli alımı yapılacağını kaydetti. Bakan Akdağ, 6 bine yakın personel alımını hemen ilan edeceklerini ve 6 bine yakını da yıl sonuna doğru ilan edeceklerini ifade etti. Bu kapsamda 2016 yılı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı bünyesinde, 15 bini geçecek bir alım yapılması hedefleniyor.

Sağlık personeli alımlarına ilişkin açıklamada bulunan Bakan Akdağ,

4.500 kişilik bir kadroda Maliye Bakanlığı’ndan vize bekliyoruz. Oradan da vize gelince ekim ya da kasım ayında ilana çıkacağız, dedi.

“Diyetisyen” mesleğinin telaffuz edilmemesi hayal kırıklığı yarattı

Çeşitli alanlarda sağlık çalışanı alımı yapacaklarını belirten Akdağ,

En çok hemşire alımı yapıyoruz ancak bunun yanında ebe, fizyoterapist, psikolog ve teknisyen alımı da yapacağız, dedi.

Ekim ve aralık aylarında ise 2.600 tıp hekimi alınacağını ifade eden Akdağ, 2 bin kişilik ilave kadro için de Maliye Bakanlığına yazı yazdıklarını söyledi.

Akdağ,

6.000’e yakını hemen ilan ediyoruz, 6.000’e yakın da yılın sonuna kadar atamayı planlıyoruz. Bu yıl sonuna kadar 15.000’i geçecek bir alım yapacağız, diye konuştu.

Sağlıkta göreve iadeler

Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, kamuda görevden almalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, açığa alınan sağlık personelinin bir kısmının ihracının Kanun Hükmünde Kararname ile yapıldığını anımsattı. Açığa alınan personelle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ise bir kısmının görevine iade edildiğini dile getiren Akdağ, şöyle konuştu:

4 bin kişilik bir grubun incelemeleri devam ediyor. Bunun dışında da henüz açığa almadığımız 3 bine yakın da incelemeleri devam eden bir grup var. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorduk, gördük ve yaşadık. Terör örgütünün bu çetenin elemanlarını kamudan, Sağlık Bakanlığından uzaklaştırmaya gayret ediyoruz. Bu listelerin içine masumların da girmemesi lazım. Teraziyi çok iyi dengelemek gerekiyor. Bütün bu malumatlara göre o kararnamelere konuyor. Bizim gözlemimiz doğrusu şu, bazı kurumlara özellikle yoğunlaştıkları kadar sağlığa yoğunlaşmamış gözüküyorlar. Bir yargı, bir silahlı kuvvetler, eğitim ve polise kıyasla sağlıkta bu kadar yoğunlaşmamız görünüyorlar. Bizim ilk değerlendirmelerimiz böyle ama çalışmalarımız da devam ediyor.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi olarak, KPSS ve personel alımı haberlerini diyetisyenlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir