Çalıştığınız kurum veya hastaneyle ilgili sosyal medyada paylaşım yapmayın!

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Son yıllarda, iş yerinde sosyal medya davranışları önem kazandı.

Vakit geçirmekte keyif alsak bile yapılan paylaşım ve yorumlar dolayısıyla da, her yıl binlerce kişi işini kaybedebiliyor. Yargıtay’ın emsal kararları ise, çalışanlara, yasal düzenlemeler çerçevesinde almaları gereken önlemler ve izlemeleri gereken yolu belirlemeleri bakımından son derece önemli.. Yargıtay, çalışma hayatındaki davranışlarda yine dikkat çekici önemli bir karara imza attı. Karara göre, Facebook’ta bu espriyi yapan çalışan tazminatsız işten atılabilir.

Yaşanan olayda bir devlet hastanesinde çalışan temizlik işçisi, hastaneyi su basması üzerine, sosyal medya adresinden,

Gelecek tüm hasta yada hasta yakınlarının dikkatine! gelirken yanınızda can yeleği,… bot, çizme, yağmurluk, şnorkel, yüzme bilmiyorsanız simit, makarna, kolluk, ya da bu işi keyfe çevirmek istiyorsanız mayo getirmeniz önerilir, şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Ancak bu paylaşım işinden etti…İş akdi feshedilerek, Tazminatsız kovuldu.. Kovulmanın şokunu yaşayan işçi soluğu İş Mahkemesinde aldı ve haksız yere işten çıkarıldığını ileri sürerek, işe iadesini talep etti.

Davalı işveren ise, facebook paylaşımının, asıl işvereni kötüleyen ve küçük düşüren nitelikte olduğunu, gelecek tüm hasta ya da hasta yakınlarının dikkatine! gelirken yanınızda can yeleği,… bot, çizme, yağmurluk, şnorkel, yüzme bilmiyorsanız simit, makarna, kolluk, ya da bu işi keyfe çevirmek istiyorsanız mayo getirmeniz önerilir” şeklinde bir paylaşımda bulunan davacının bu davranışının işçinin sadakat yükümlülüğünün açık ihlali olup doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmadığını ileri sürerek feshin haklılığını savundu.

Haber Sağlıkçılar

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir