Kovid-19, dünyada bunaltı ve depresyonu %25 artırdı!

korona, kovid, diyetisyen iş ilanları, diyetisyenlik ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 salgınının küresel alanda bunaltı ve depresyonun yaygınlığını %25 artırdığını açıkladı. Örgütün yayımladığı raporda salgının psikolojik hastalıklara etkisi incelendi. Buna göre, Kovid-19, en çok gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilerken genç yaş grubunda intihar ve kendine zarar verme eğilimleri büyük oranda artış gösterdi.

Salgının etkisiyle kadınların ruh sağlığı erkeklere oranla daha fazla bozulurken astım, kanser ve kalp rahatsızlığı geçirenlerde Kovid-19 bağlantılı psikolojik hastalık riski daha yüksek görüldü. Bu kapsamda küresel bunaltı ve depresyon hastalığı oranı, salgının başlamasından bu yana %25 arttı.

Kovid-19 ile mücadelede yorgun düşen sağlık çalışanlarında da intihar eğilimi gibi ruhsal bunalımlar daha sık görüldü. Raporda görüşüne yer verilen DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’un dünya nüfusunun ruh sağlığına yol açtığı zararın sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu vurguladı. Ghebreyesus,

Bu durum tüm ülkelerin ruh sağlığına daha fazla önem vermesi ve toplumlarına ruh sağlığına dair destek sağlaması için uyanış çağrısıdır, açıklamasında bulundu.

aa.com.tr/tr/koronavirus/kovid-19-dunyada-bunalti-ve-depresyonu-yuzde-25-artirdi/2521515

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir