Bulk döneminde beslenme ve diyetin düzenlenmesi

sporcu vücut tipleri, erkeklerde beslenme

 

  1. Bulk dönemi nedir?
  2. Bulk dönemi ne kadar sürer?
  3. Bulk dönemi beslenme düzeni nasıl olmalıdır?
  4. Bulk döneminde nelerden uzak durmalıyım?

Siz de kısa sürede hacim kazanmak ve kütlenizi artırmak mı istiyorsunuz? Vücut ağırlığınızı 60 kilogramdan 75 kilograma mı çıkarmaya çalışıyorsunuz?

Bulk dönemi nedir?

Harcanandan daha fazla kalori alımı gerektiren hacim kazanma dönemi olarak tanımlanabilecek olan bulk dönemi kilo alma sürecidir.

Kilo alımı yağ kütlesinden kazanım şeklinde olabileceği gibi kas kütlesinden kazanım şeklinde de olabilir. Lakin bazı sporcular bunu yanlış anlayarak bu dönemde her türlü besin tüketebileceğini düşünmektedir.

Bulk dönemi ne şekilde olursa olsun kilo almak olarak algılanmamalıdır.

O halde bulk süresince hem kas kütlesini artırma hem de hacimlenme hem de ağırlık artışı amaçlanmalıdır. Bu dönemde yağlanarak kilo almak doğru değildir. Çünkü bir çok sporcu bulk dönemindeki yağlanma sonucunda daha sonra bu yağları eritmek özellikle göbek eritme hareketleri ile göbek yağlarından kurtulmaya çalışmaktadır. Bu ise zaman kaybına yol açmaktadır.

Bulk dönemi: Minumum yağlanma ve maksimum kas kütlesi artışı

Eğer bir vücut geliştirmeci bulk döneminden sonra kardio, göbek eritme egzersizleri, kalça eritme hareketleri ve basen eritme hareketleri yapmak zorunda kalıyorsa o kişinin doğru bir beslenme programı uyguladığını söylemek yanlıştır.

Vücut yapınıza uygun olarak: bulk dönemi

Vücut yapılarıyla ya da vücut tipleri ile ilgili çeşitli sınıflamalar mevcut olsa da bunların doğru sınıflamalar olduğu hakkında yapılmış bilimsel bilgi ve araştırmalar yok denecek kadar azdır.

1954 yılında Fizyolog William Sheldon’a göre üç vücut tipi vardır:

Endomorf vücut tipi

  • Vücudu kilo almaya müsaittir.
  • Vücutları yuvarlak hatlara sahiptir.

Mezomorf vücut tipi

  • Atletik bir görünüme sahiptirler
  • Hızlı şekilde kilo alıp verebilirler.

Ektomorf vücut tipi

  • Kilo almakta zorlanan kişilerdir.
  • Aldıkları kas kütlesini yağsız bir şekilde alırlar ve vücutları sivri hatlara sahiptir.

Araştırmacıların çoğu ise bulk döneminin özellikle bu dönemdeki beslenmenin bu bahsedilen vücut tiplerine göre farklılık göstereceğini iddia etmektedirler.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir