Bugün Kahve Dünyası’ndan Türk kahvesi bedava!

Kahve dünyası türk kahvesi

Kahve Dünyası, yayımladığı araştırma ile yedi bölgenin Türk kahvesi haritasını ortaya çıkardı!

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Türk kahvesi en çok Ege’de tüketilirken tüm bölgelerde en çok köpüklü ve orta şekerli kahve tercih ediliyor. Türkiye genelinde 1.000 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Kahve içenlerin %77 gibi çok büyük bir çoğunluğunun seçimi Türk kahvesi olurken bunu filtre kahve ve latte- cappucino takip ediyor.

Ege’de 2 – 3 fincan, Karadeniz’de nadiren!

Türkiye’de günde ortalama bir fincan (1,02) Türk kahvesi içiliyor. Günde 2-3 fincan Türk kahvesi tüketenlerin oranı Ege Bölgesi’nde %34’ü buluyor. Marmara Bölgesi %40 ile günde bir fincan Türk kahvesi keyfi yaparken Karadeniz Bölgesi’nden araştırmaya katılanların %24’ü ‘nadiren’ Türk kahvesi içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise 0,73 fincan günlük ortalama ile Doğu Anadolu.

Yedi bölgenin ortak kararı: Orta şekerli

Kahve Dünyası’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk kahvesi %55 gibi büyük bir oranla orta şekerli içiliyor. Tüm bölgelerde en çok orta şekerli içim tercih edilirken Marmara’da ikinci sırayı %39 ile sade alıyor. Şekerli kahve seven bölgeler Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz olarak sıralanıyor. Çok şekerli Türk kahvesini ise 100 kişiden yalnızca 2’si tüketiyor.

Öğle ve akşam saatlerinde kahve keyfi

Türk kahvesinin en çok içildiği zaman dilimi %37 ile akşam olurken bu oranı %35 ile öğle yemeği sonrası takip ediyor. Egeliler kahveyi sabahla öğle yemeği arasında seviyor. Gece saatlerinde Türk kahvesi tüketiminin en fazla olduğu bölgeler ise Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu.

Kahvenin yanında çikolata

Araştırmaya katılanların %42’si, Türk kahvesinin yanındaki favori ürünlerinin çikolata olduğunu belirtiyor. Çikolatayı en çok sevenlerin şekerli Türk kahvesi içenler ve öğrenciler olduğu görülüyor.

Kadınlar arkadaşlarıyla, erkekler aileleriyle!

Türkiye’de Türk kahvesi en çok aile ve arkadaşlarla birlikte içiliyor. Kadınların %57’si Türk kahvesini arkadaşlarıyla erkeklerin %63’ü ise aileleriyle birlikte içmeyi tercih ediyor. Araştırmaya göre, Türk kahvesini en çok kadınlar tüketiyor. Öyle ki, Türk kahvesinin günlük tüketimi kadınlarda 1,15 fincan iken erkekler 0,9 fincanda kalıyor.

İşte Kahve Dünyası’nın Türk kahvesi araştırmasından çıkan diğer sonuçlar

• Türk kahvesi sevenlerin %73’ü kahvesini köpüklü seviyor.
• Türk kahvesinin en çok içildiği mekanlar; ev, kafe – kahve mağazaları ve iş yerleri olarak sıralanıyor. Kafe ve kahve mağazalarında Türk kahvesi tercih edenlerin %37’si 18 – 24, %33’ü ise 25 – 34 yaş aralığında.
• Genel olarak tüm kahve çeşitlerinde 100 kişiden 63’ü, seçimini sade ve aromasızdan yana kullanıyor. Türk kahvesi özelinde ise bu oran %75 seviyelerine çıkıyor. Türk kahvesinde aroma olarak en çok damla sakızı tercih edilirken (%13,58) sütlü Türk kahvesi içenlerin oranı ise 9,46.

Kaan Altınkılıç: Hedefimiz Türk kahvesi geleneğini yaşatmak ve dünyaya tanıtmak

Kahve Dünyası Şirket Yönetiminden Sorumlu Altınmarka Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Altınkılıç, Türk kahvesi araştırmasının sonuçlarını değerlendirdi. ‘Türk Kahvesi ve Geleneği’nin 2013 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine girdiğini ve bu nedenle 5 Aralık tarihinin Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlandığını hatırlatan Altınkılıç, “Kahve Dünyası olarak kuruluşumuzdan itibaren en değerli kültürel miraslarımızdan biri olan Türk kahvesi geleneğini yaşatmayı ve tüm dünyaya tanıtmayı hedefledik. 14 yıl önce ilk mağazamızı açtığımızda Türk kahvesi ev dışında çok fazla tercih edilen bir kahve çeşidi değildi. Bu kültürü evden dışarıya çıkarabilmek için Kahve Dünyası olarak çok ciddi çalışmalar yaptık, gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları da bunu önemli ölçüde başardığımızı gösteriyor. Bugün Kahve Dünyası mağazalarında her iki masadan birinde mutlaka Türk kahvesi siparişi veriliyor. Özellikle 18 – 35 yaş grubunun Türk kahvesine göstermiş olduğu ilgi bizi çok sevindiriyor” dedi.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde tüm Kahve Dünyası mağazalarında Türk Kahvesi ikram olarak müşterilere sunulacak. Hatta uygulamayı indirenlere 100 gramlık Türk Kahvesi paketi de hediye edilecek.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. kahve dünyasından her ürünün kalorisini açıklamasını istiyorum

  2. tüm iller için geçerli mi bu kampanya?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir