Buğdayın atası: “Siyez”

siyez buğdayı

Günümüz camiasında gluten intoleransı olanların veya çölyak hastalarının tüketebileceği bir buğday türü olarak bilinmekte siyez… Peki gerçekten tüketmelerinde bir sakınca yok mu ya da siyezi diğer buğdaylardan ayıran fark nedir?

Öncelikle yaklaşık 10 bin yıllık bir tarihten bahsettiğimizi belirtelim. Evet, siyez buğdayı bu topraklarda yaklaşık 10 bin yıldır bulunmakta ve özellikle ülkemizde Kastamonu’da yetiştirilmekte. Onu özel kılan ise 14 kromozomuyla genetiği değiştirilmemiş bir buğday türü olması, günümüz buğdayının atası…

Gluten oranı diğer buğday türlerine göre oldukça az olsa da ne yazık ki hiç yok diyemiyoruz ancak diğer buğday türlerine göre de mineral oranları oldukça yüksek. Modern buğdaya göre iki kat daha fazla A vitamini içeriyor ve GDO’suz!

Glisemik indeksinin düşük olması, yüksek folik asit içeriği ve antioksidan özelliklere sahip olması siyez buğdayını daha yenilebilir hale getirmekte. Günümüz insanının şikayetçisi olduğu halsizlik ve yorgunluğun yediğimiz besinlerle de çok ilişkili olduğu yapılan araştırmalar neticesinde görülmekte. Özellikle glutenli gıdaların bu şikayetleri meydana getirdiğine inanılıyor. Yine, siyez buğdayındaki düşük gluten oranı sayesinde tükettiğimizde bu şikayetlerimizi azaltabiliriz.

Umarız ülkemizde üretimine daha çok önem verilir ve  insanlarımız bu konuda bilinçlenir.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir