Bu hastaya bir şey olursa görürsün!

sağlıkta şiddet

Sağlık Bakanlığı, Bursa’da meydana gelen üç ayrı olayda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve hakaret suçlarını işleyenlerin cezasız kalmadığına vurgu yaparak, Bakanlığın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarını beyaz kod sistemiyle takipte olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Bursa’da meydana gelen üç ayrı olayda sağlık çalışanlarına yönelik işlenen şiddet ve hakaret suçlarından dolayı suçluların cezasız kalmadığına vurgu yaptı. Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarını beyaz kod sistemi ile takipte olduğunun altı çizildi.

Bursa Yıldırım’da bulunan bir aile hekimliğinde 9 Aralık 2016 tarihinde Tabip Gökhan Erdem’in görevi başında olduğu sırada saldırgan Muzaffer Gürsoy’un muayene odasına girerek Erdem’e hitaben

Bana 100 ₺ borcunu alayım, dediği, Erdem’in de, ne borcu demesi üzerine, geçen hafta gelmiştim, ehliyet raporu vermedin. Kardeşime vermişsin. Bende gittim özelden aldım. Bana 100 ₺’mi ver. Çifte standart niye uyguluyordun, diyerek hakaret ettikten sonra yanına giderek Erdem’e kafa atması sonrası açılan dava karara bağlandı. Yapılan yargılama neticesinde şiddet uygulayan Muzaffer Gürsoy, kasten yaralama suçundan 5 ay, hakaret suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

Bursa Osmangazi’de bulunan bir aile hekimliği biriminde 30 Aralık 2015 tarihinde Tabip Gizem Köse’ye şiddet uygulayan Murat Aşık’ın tehdit suçundan 600 ₺ para cezası, hakaret suçundan ise 1 yıl ile cezalandırılmasına karar verildi.

Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi‘nde 12 Eylül 2016 tarihinde meydana gelen bir başka olayda ise hasta olan annesinin durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye gelen Mehmet Demircan’ın Uzman tabip Pelin Durmaz’a yönelik

Ben şizofren hastasıyım, benim raporum var, ceza da almam, bu hastaya bir şey olursa görürsün, şeklindeki tehditlerine ilişkin yapılan yargılama neticesinde şiddet uygulayan Mehmet Demircan’ın tehdit suçundan 1.000 ₺ para cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği ifade edildi.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir