BM araştımasına göre Türkiye “aşırı beslenme” grubunda yer aldı!

sağlıklı beslenme ülkeler sıralaması

En çarpıcı sonuç Türkiye’den çıktı…

obezite, obezite nedenleri, obezite ile mücadele, obez, obezite vakfı, obez kadın, obezite cerrahisi, Her dört erkekten biri obez, erkeklerde obezite oranı, erkekler şişmanlıyor, türk erkekleri şişmanlıyor,

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre Türkiye kötü beslenme sınıflamasında aşırı beslenme grubuna bulunuyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), Avrupa ve Orta Asya’da yeni kötü beslenme türlerine geçiş yaşandığını ortaya koyan raporuna göre Türkiye, “kötü beslenme” sınıflamasında “Aşırı beslenme” grubunda bulunuyor.

Sevindirici olan ise Türkiye’nin, ülkedeki kişi başına kalori cinsinden tüketime hazır gıda miktarı ile günlük besin enerjisi gereksinimi karşılaştırmasının ifade eden Besin Enerjisi Arzı (DES) Yeterliliğinde, ortalamanın üzerinde bir oranla, zirvedeki ilk beş ülkeden birisi olması. Ekonomik büyüme ve kişi başına gelirlerdeki artış, Avrupa ve Orta Asya’da açlığı ortadan kaldırıyor, ancak ülkeler daha varlıklı hale geldikçe değişen tüketim alışkanlıkları başka sağlık tehditlerine yol açıyor.

“Gıda güvensizliği geçişi” olarak tanımlanan bu durum, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan raporla belgelendi.

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Gıda güvensizliğine geçiş

FAO’nun “Gıda Güvensizliğine Bölgesel Bakış: Avrupa ve Orta Asya” başlıklı raporunda, besin enerjisi arzı ve yetersiz beslenme göstergeleri, vücut gelişimin durması ve zayıflık, kansızlık, aşırı kilo ve obezite ve insanların ortalama olarak neler yediği gibi göstergeler bakımından ülke verileri analiz edildi.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir