BES’ten çıkış öngöremediğimiz kadar kötü!

para, maaş, ücret, bes

BES’e otomatik katılımda %52 gibi yüksek bir rakamda ayrılış yaşandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, Bu öngöremediğmiz kadar kötü, dizaynı gözden geçirmemiz gerek, dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımda yılbaşından bu yana 5.6 milyon kişinin sisteme girdiği bilgisini paylaştı. Şimşek, otomatik katılımda sistemden çıkışın %52 gibi yüksek bir rakam olduğunu belirterek, “Ayrılış öngöremediğimiz kadar kötü” açıklamasını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’e otomatik katılımda, katılımcılardan %52 gibi yüksek bir oranının sistemden ayrıldığını belirterek, sistemin dizaynını gözden geçirmek üzere çalışacaklarını söyledi.

Şimşek, NTV canlı yayınında, BES’e otomatik katılımın yanısıra, uluslararası piyasalarda Türkiye algısı, Katar’la ilişkiler, trafik sigortası ve kıdem tazminatı düzenlemeleri konusunda soruları yanıtladı.

Uluslararası piyasalarda Türkiye algısı benim izlenimime göre daha yapıcı diyenm Şimşek, Referandum sonrası Avrupa ile daha yapıcı bir yaklaşım söz konusu, algıda bir miktar iyileşme var değerlendirmesini yaptı.

katar gıda ablukası iran ve türkiye

Katar krizi

Şimşek, “Katar’la çok güçlü diyaloğumuz var, esas konu ticari değil esas konu Katar’a uygulanan abluka, biz Ortadoğu’da barış istiyoruz. Katar konusunda inanıyoruz ki sağduyu galip gelir sorun büyümeden çözülür. Biz Katar’a destek olacağız, elimizden geleni yapacağız, amaç daha fazla gıda satmak değil, krizin Katar’a yansımasını sınırlandırmak” ifadelerini kullandı.

ARAç SİGORTA KASKO ZORUNLU ARABA otomobil sigortası

Trafik sigortası

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının yıl sonuna kadar devam edeceğini belirten Şimşek,

Tavan fiyat uygulamasında sektörün önerilerini dikkate aldık ama bazı şirketler hala sistemlerini açmıyorlar ve bizi başka tedbirlere yöneltiyorlar, dedi.

Otomatik katılım

BES’e otomatik katılımda 5.6 milyon kişi sisteme girdi %52 gibi yüksek bir rakamda ayrılış oldu öngöremediğimiz kadar kötü” diye konuşan Şimşek, “Bireysel emeklilikte yeterince başarılı olduğumuzu söyleyemem, cayma oranı yüksek, dizaynı gözden geçirmemiz lazım; bu konuda çalışacağız” açıklamasını yaptı.

BES BİREYSEL EMEKLİLİK

Kıdem tazminatı

Şimşek gündemde önemli bir yer tutan ‘kıdem tazminatı’ ile ilgili şunları söyledi:

Kıdem tazminatı konusunda bütün taraflar dünyadaki değişimi doğru okuması lazım, bugün varolan meslekler gelecekte olmayacak biz bu modelle devam edemeyiz. Kıdem tazminatında bugüne kadarki modeli doğru bulmuyorum, kamunun kıdem tazminatı işine bulaşmaması lazım.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir