Amerikan Kalp Vakfı: Besinler ilaçtır girişimine başlıyoruz

meyve suyu, portakal, limon, lime, narenciye

Amerikan Kalp Vakfı, çığır açan bir çabayla ülke çapında 19 araştırma projesine 7.8 milyon dolarlık önemli bir yatırım yaptığını duyurdu. Bu girişim, sağlıklı gıdaların sağlık hizmetlerine dâhil edilmesinin etkinliğini göstermeyi amaçlayan “Health Care by Food™” programının bir parçasıdır. Bu hamle, kronik sağlık koşullarının yönetilmesi ve önlenmesinde diyetin rolünün kabul edilmesine yönelik önemli bir değişime işaret ediyor.

Bu projeler, güvenlik ağı kliniklerinde beslenme danışmanlığı, yetersiz hizmet alan topluluklarda beslenme temelli müdahaleler sunma ve yaşlı yetişkinler için diyet reçetesi / beslenme programları uygulama gibi çeşitli alanları kapsıyor. Sağlıklı beslenme davranışlarını artırmaya yönelik yöntemleri titizlikle test edecek ve bunların kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları üzerindeki etkisini değerlendirecek. Nihai hedef, “besinler ilaçtır” müdahalelerini sağlık hizmetlerinin düzenli ve geri ödenebilir bir parçası hâline getirmek.

Girişim The Rockefeller Foundation, Kroger, Instacart, Kaiser Permanente ve Walmart Foundation tarafından destekleniyor. Bu ortaklıklar, beslenme ve kronik sağlık koşulları arasındaki kritik bağlantının giderek daha fazla kabul gördüğünün altını çiziyor. Yüzüncü yılını kutlayan Amerikan Kalp Derneği, herkes için sağlıklı gıdaya eşit erişim sağlamak amacıyla çeşitli paydaşlarla iş birliği yapıyor.

“Health Care by Food™” girişimi özellikle sağlık eşitsizliklerine odaklanması açısından önemli. Program, en önemli sağlık eşitsizliklerine sahip topluluklardaki müdahaleleri hedefleyerek, marjinalleştirilmiş nüfuslar üzerindeki kronik hastalıkların orantısız yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

Bu girişim, sağlık hizmetlerinin dönüştürülmesinde ileriye doğru atılmış bir adım ve odağı tedaviden diyet değişiklikleri yoluyla önlemeye kaydırıyor. Sağlıklı gıdaya erişim sağlamanın genel sağlık sonuçlarını iyileştirmek, sağlık hizmetleri maliyetlerini azaltmak ve sistemik sağlık eşitsizliklerini ele almak için uygun maliyetli bir yol olabileceğini kabul ediyor.

medimagazin.com.tr/hekim/gida-ilactir-girisimi-amerikan-kalp-dernegi-saglik-hizmetlerini-donusturmek-icin-arastirmalara-fon-sagliyor-109549

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir