Besin zehirlenmesinden sonra beslenme

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Besin zehirlenmesi geçirdikten sonra R3 için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Bu dönemde beslenmeye her dikkat edilmeli.

Besin zehirlenmesi geçirdikten sonra kendinizi hasta hissedebilirsiniz ve günlerce yediklerinizi sindiremeyecek gibi hissedebilirsiniz. Vücudunuzun tekrar eskisi gibi yemekler yiyebilecek kadar güçlenmesi bir hafta kadar sürebilir. Bu dönemde kendinizi susuz ya da güçsüz hissetmemek için, vücudunuza destek olmalısınız.

Sıvı tüketimi

Besin zehirlenmesinin en önemli belirtilerinden biri, genellikle kusma nöbetleri sonrası belirgin hale gelen dehidrasyondur. Vücut sık sık kusma nedeniyle su ve besin değerlerini kaybetme eğilimindedir. Böylece gittikçe susuz kalır. Bu nedenle mideyi yatıştırmak için bol sulu meyveli buz parçacıkları yemek, bu rahatsızlığa iyi gelir. Ağızda gelişmekte olan herhangi bir kötü tadı önlemek için, soğuk su veya meyve suyundan küçük yudumlar almaya çalışın.

Hafif besinler

Hasta olmanızdan bir kaç saat veya bir gün sonra muz, elma, armut ya da papaya gibi taze meyveler küçük porsiyonlar halinde yemeye başlayabilirsiniz. Mideye bazı besin değerleri sağlamak amacıyla da, kuru baklagiller ile birlikte pişirebileceğiniz haşlanmış pirinç yemeyi deneyebilirsiniz. Tost, çörek ve galeta gibi hafif besinler de yiyebilirsiniz. Eğer aç hissetmeye başladıysanız biraz tavuk suyuna çorba ya da çok hafif bir et suyuna çorba içebilirsiniz. Tavuk suyu çorbası beslenme açısından çok zengindir ve kendi tıbbi özellikleri vardır. Oldukça büyük bir ölçüde midenin yatışmasına ve sindirimine yardımcı olan nane ya da tarçın gibi taze otları çorbanıza ekleyin. Mide için henüz sindirmesi çok zor olacak ağır besinler ve yağlardan kaçının. Bu kural yoğurt hariç diğer süt ve süt ürünleri için de geçerlidir. Yoğurt oldukça hafif ve sağlık için çok faydalıdır özellikle mide sorunları yaşayanlar için birebirdir.

Haşlanmış sebzeler

Aç kalmamak çok önemlidir. Gerekli besin ögelerini gerekli miktarda almak için sağlıklı besinler seçmek çok önemlidir. Bu nedenle bu hastalık döneminde haşlanmış sebzeler yararlıdır. Sadece bazı sebzeleri haşlayıp çok fazla baharat eklemeden sağlıklı bir yemek yapabilirsiniz.

gidagundemi.com/beslenme-ve-saglik/saglik/gida-zehirlenmesinden-sonra-nasil-beslenilmeli-h13944.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir