Besin alerjileri arıyor

besin alerjileri, gıda intoleransı

Yapılan bir araştırma sonucunda, besin alerjisi vakalarının arttığı görüldü…

Bilimsel bir çalışmaya göre besin alerjisi vakaları artıyor. Özellikle Asyalı kadınların yer aldığı grupta besin intoleransı gelmiş geçmiş en yüksek seviyeye çıktı…

Journal of Allergy and Clinical Immunology dergisinde yayınlanan araştırma, besin alerjilerinin ne kadar yaygın olduğunu gösterdi. Çalışmaya göre en yaygın alerji nedeni, kabuklu deniz ürünleri. Bunu meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve yer fıstığı takip ediyor.

yer fıstığı, yerfıstığı, yer fıstığı kalorisi, fıstık

Çalışma ekibi önceki araştırmalara benzer şekilde, farkındalığın arttığını ve bunun cinsiyetler arasındaki farkı açıklayabilecek bir detay olduğunu söyledi. Araştırma ekibinin başında, ABD’de Brigham and Women’s Hastanesi’nde görev yapan Dr. Li Zhou vardı.

Dr. Li Zhou,

Yeni araştırmalara göre besin alerjisi görülme sıklığı artıyor. Geride bıraktığımız 10 yıllık dönemde besin alerjisiyle bağlantılı hastaneye kaldırılma vakalarının arttığı görüldü. Buna karşın, birçok araştırmanın telefon anketlerine dayandığı ve belirli bir besin alerjeni veya alerjen grubuna odaklandığı unutulmamalı.

Çölyak, arpa ve çölyak, buğday ve çölyak, çavdar ve çölyak, Çölyak hastalığı, Çölyak hastalığı nasıl bir rahatsızlıktır, Çölyak hastalığı nedir, çölyak ve bağışıklık sistemi, diyetisyen rümeysa çelik, gluten enteropatisi, gluten hassasiyeti, kalıcı intolerans, oto-immün sistem rahatsızlığı, oto-immün sistem rahatsızlığı nedir, proksimal ince barsak alerjisi, rümeysa çelik, villi, villus, willi, yulaf ve çölyak, Buğday, arpa, yulaf ve çavdar yerine pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık, çölyak, celiak, çöyak hastalığı, çölyaklılar neleri yiyemez, çölyaksız gıdalar, glutensiz gıdalar, glutensiz besinler, çöyak diyeti, çölyak önerileri, çölyakta Karaağaç ve kavunağacı bitkisinin çaylar,

Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Akademisi’ne (EAACI) göre 17 milyona yakın Avrupalı besin alerjisi yaşıyor. Bu bireylerin 3,5 milyonu 25 yaşın altında.

Alerjik hastaların %60’ının kadın olduğunu belirleyen akademiye göre, bunun nedeni biyolojik ve fizyolojik etmenler. Bir hipoteze göre, kadınlarda fazla olan östrojen hormonu, kadınların bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara karşı daha hassas olmasına neden oluyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir