Bebeklerin sıvazlanmasının doğal analjezik olduğu ortaya konuldu!

bebek çocuk beslenemsi

Oxford ve Liverpool John Moores Üniversitelerinden araştırmacılar, 32 bebeğin kan testi yapıldığı sıradaki beyin aktivitelerini inceledi.

Bebeklerin yarısı, bu acılı deneyim öncesinde yumuşak bir fırçayla okşandı. Bu bebeklerde ağrıya bağlı beyinsel aktivitenin diğerlerine göre %40 daha az olduğu görüldü.

Doğal analjezik

Araştırma ekibinden Rebeccah Slater,

Dokunuşun hiçbir yan etki riski olmadan analjezik etkisi yarattığı görülüyor, diye konuştu.

Araştırmaya göre, ağrıyı azaltmak için gereken ideal sıvazlama hızı ise 3 cm/sn. Bu hızla onlara dokunmak, daha önce yetişkinlerde ağrıyı azalttığı ortaya çıkan, bebeklerin derisinde bulunan bazı duyu nöronlarını harekete geçiriyor.

Current Biology isimli dergide yayımlanan araştırma, yeni doğan masajı ile prematüre bebeklerin ebeveynleriyle temas ederek bağ kurmasını ve daha az ağrı çekmesini sağlayan kanguru bakımı gibi uygulamaların neden işe yaradığını da açıklayabilir.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-arastirma-bebeklerin-sivazlanmasinin-dogal-analjezik-oldugu-ortaya-konuldu-11-681-79717.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir