Başbakan: “Diyetisyen alınacak”

binali yıldırım başbakan

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi‘nde, ”Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek Hamlesi” programında konuşma yaptı.

Sağlık yatırımlarına ciddi bütçe ayırdık, yaptık. Ama yapacaklarımız da var. 24 ilde toplam 100 adet ağız ve diş sağlığı merkezimiz hızla devam edecek. Bir kısmı yapılıyor, bir kısmı yeni başlayacak. Toplam tutarı yaklaşık 3 milyar lira. 280 milyon lira harcayarak toplum sağlığı merkezi açıyoruz. 769 milyon lira harcayarak 660 tane ilave yeni merkez açacağız. Böylelikle 1010 tane merkez için 1.1 milyar lira harcayacağız. Sağlık çalışanları sizlerin yaşayacağız konutları unutmadık. 253 milyon lira 3.800 lojman ve hekim evi yapacağız.

Devlet hastaneleri, ilçe hastaneleri, 112 acil, ağız diş sağlığı, fizik tedavi, kalp sağlığı, madde bağımlılığı merkezi, sağlık ocakları tamamlıyoruz. Bunların toplam kapasitesi 17 bin 770 ve alan olarak da 4 milyonluk bir alana sahip.

Bu sağlık tesisislerine Diyetisyen, psikolog, fizyoterapist gibi çalışanlar alınacak

İlk etapta 35 milyon liralık tıbbi cihaz gönderiyoruz. Bitkisel tedavi sektörlerinin ihtiyaçlarına yönelik bölge çiftçilerinin sözleşmeli çalışma yapmasını sağlayacağız. 4.5 milyar lira toplamdaki harcama.

Sağlık yatırımları

Yıldırım, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Bayburt ve Gümüşhane’de toplam 100 ağız ve diş sağlığı projesinin de hızla tamamlanacağını kaydetti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde 280 milyon harcayarak 351 Sağlıklı Yaşam, Toplum Sağlığı Merkezi açacaklarını, ayrıca 769 milyon harcayarak bu 660 merkeze ilave yeni merkezler açılacağını söyledi.

Sağlık çalışanlarının lojman ihtiyaçlarını da unutmadıklarını anlatan Yıldırım, 253 milyon lira harcayarak toplam 3 bin 800 lojman ve hekimevi yapacaklarını bildirdi.

Yıldırım, sağlık yatırımlarının toplam yatak kapasitesinin 17 bin 770, alanının ise 4 milyon 250 bin metrekare olduğunu söyledi.

İlk etapta hastanelere 35 milyon liralık tıbbı cihaz gönderileceğini bildiren Yıldırım, yurt içi ve yurt dışı pazarındaki ilaç, kozmetik ve bitkisel tedavi sektörlerinin hammadde ihtiyaçlarına yönelik bölge çiftçilerinin sözleşmeli üretim yapmalarını sağlayacaklarını belirtti.

Başbakan Yıldırım, yatırım paketini açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım,
Barışı zehirleyen, kardeş kanı dökmek isteyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimize sahip çıkacağız, dedi.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yönelik önümüzdeki 10 yıla kadar devam edecek kalkınma ve yatırım hamlesini başlattıklarını belirten Yıldırım, sözlerine şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” adlı şiirini okuyarak başladı. Yıldırım, “Merhum Cahit Sıtkı Tarancı aslında bugün bizim yapmak istediğimizi yıllar önce söylemiş. Onun için buradayız, kardeşlik içinde buradayız. Sıcak bir yuvada, bir arada olmak için buradayız. Mutlu bir Türkiye, mutlu bir bölge, mutlu bir Diyarbakır için buradayız.” ifadesini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu’ya selamlarını gönderen Yıldırım,

Buradan Bağlar’ı, Bismil’i, Çermik’i, Çınar’ı, Çüngüş’ü, Dicle’yi, Eğil’i sevgiyle selamlıyorum. Ergani’yi, Hani’yi, Hazro’yu, Kayapınar’ı, Kocaköy’ü selamlıyorum. Kulp’u, Lice’yi, Silvan’ı, Sur ve Yenişehir’i muhabbetlerimle selamlıyorum. Diyarbakır’dan Türkiye’nin her köşesinde yaşayan vatandaşlarımızı sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Yeni bir başlangıç için, yeni bir gün için Diyarbakır’da olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz, diye konuştu.

Diyarbakır’a aşkımızı hiç kimse gölgeleyemedi, gölgeleyemeyecek

65. Hükümeti kurar kurmaz, daha güven oyu almadan Diyarbakır’a geldiğini anımsatan Yıldırım, o dönemde, 600 milyon TL değerinde 116 eserin açılışını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bugün de yine yeni eserler ve imar faaliyetleri için Diyarbakır’a geldiğine işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

Huzurlarınızdayız. 2005 yılında Cumhurbaşkanımız burada, Diyarbakır’da tarihi bir konuşma yapmıştı ve yeni bir sayfa açmıştı. O sayfayı lekelemek için ne yazık ki şer odakları ellerinden geleni yaptılar ama bizim memleket sevdamız bitmedi. Sahabelerin şehri Diyarbakır’a aşkımızı hiç kimse gölgeleyemedi, gölgeleyemeyecek. Ne şehirlerde yol kesen, kuyu kazan, tuzak kuran, yollara mayın döşeyen alçak PKK terör örgütü, ne devletimize, milletimize pusu kuran FETÖ, ne de barış dini İslam’ın temiz adını kanla lekelemek isteyen DEAŞ terör örgütü, memleket sevdamızı, adalet duygumuzu asla gölgeleyemez. Demokrasinden, hukuk devletinden vazgeçmedik, asla vazgeçmeyeceğiz.

Barışı zehirleyen, kardeş kanı dökmek isteyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimize sahip çıkacağız. Her türlü ayrımcılık, her türlü ırkçılık asla bizim gündemimizde olmayacak.

Biz 79 milyon vatandaşımızla biriz, beraberiz, birlikte Türkiye’yiz. Bu bütünlüğe zarar vermek isteyenler hiçbir zaman amacına ulaşamayacak. Vatandaşlarımız, vatanımızdan, bayrağımızdan, istiklalimizden asla vazgeçmedi. Biz de vatandaşlarımıza hizmetten, onların kardeşliğinden vazgeçmedik.

Bölgesel kalkınma farklarını asgariye düşürmek için buradayız

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yüzünü güldürmek, kardeşliği perçinlemek, göz göze gelmek ve kucaklaşmak için Diyarbakır’a geldiğine işaret eden Yıldırım, “Türkiye’nin eşit vatandaşları olarak ülkemizin kaynaklarını adaletle, hakkaniyetle paylaşmak için buradayız. Bölgesel kalkınma farklarını asgariye düşürmek için buradayız. Yeniden şaha kalkmak için buradayız. Bir ve beraberiz. Yatırım için üretim için, iş ve emek için buradayız. Adalet ve barış için, refah ve huzur için demokrasi ve hukuk için buradayız, dedi.

Başbakan Yıldırım, yatırım paketini açıkladı

Yakın zamana kadar devletle vatandaşlar arasında kendini gizleyen bir şebeke olduğuna dikkati çeken Başbakan Binali Yıldırım, “Hem devlete, hem millete pusu kuran karanlık bir el vardı. 15 Temmuz gecesi bu karanlık el, sizlerin eliyle sizin dirayetinizle kırıldı. 15 Temmuz’da Diyarbakır’ın demokrasiden yana verdiği destek için milletim adına, ülkem adına sizlere teşekkür ediyorum. Ay yıldızlı bayrağını alan meydanlara indi. Diyarbakır tercihini Türkiye’nin geleceğinden yana yaptı. Teröre değil kardeşliğe selam durdu.” değerlendirmesini yaptı.

Eli kanlı terör örgütlerine verdiğiniz cevap için size çok teşekkür ediyorum

15 Temmuz’u yeni bir kurtuluş savaşı, yeni bir istikbal mücadelesi olarak gördüğünü vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

O gün hep birlikte omuz omuza durduk, o gün sizler Türkiye’nin onurunu, şerefini alçak FETÖ’ye çiğnetmediniz. O gün Türkiye’ye sahip çıktınız. O gün bayrağa, devlete, demokrasiye sahip çıktınız. O gün istikbalimize sahip çıktınız. 15 Temmuz’da, Türkiye’nin, ay yıldızlı bayrağın, vatan bütünlüğünden yana çok güçlü bir irade ortaya koydunuz. Diyarbakır’ın, Ankara’nın yanında olduğunu, İstanbul’un yanında olduğunu o gece bütün cihana gösterdiniz. Ay yıldızlı bayrağımıza, sizin seçtiğiniz Cumhurbaşkanına, Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktınız. Eli kanlı terör örgütlerine verdiğiniz cevap için size çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’da siz sadece FETÖ’ye değil çukur siyasetine karşı çıktınız. 15 Temmuz’da siz sadece beynini Pensilvanya’daki terör elebaşısına teslim edenlere değil, beynini Kandil’deki terör baronlarına teslim edenlere de karşı çıktınız. Demokrasi nöbetlerinde FETÖ’yü lanetlediğiniz gibi bölücü terör örgütlerini de lanetlediniz. Sizleri gönülden kutluyorum.

Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Kalkanı harekatına ilişkin sınırları korumak, vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne sahip çıkmak için orada bulunulduğunu belirterek, “Ne zaman DAEŞ terör örgütü, PKK uzantısı YPG, PYD terör örgütü ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o zaman tekrar geri döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak bizim en önemli işlerimizden bir tanesi. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslararası terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit verilmeyecek, dedi.

 

Terör örgütünü milletle aralarından süpürüp atacaklarını vurgulayan Yıldırım,

Bu ülkeyi bölmek isteyenler vatanımızın bütünlüğünü parçalamak isteyenler, asla çözümün bir parçası değildir, olamazlar. Çözüm, milletin ta kendisidir, çözüm vatandaştır, çözüm sizsiniz, siz ve biz birlikte Türkiye’yiz. Türkiye’nin bayrağına, devletine, milletine sahip çıkanlar, çözümün sahibidir. Kan dökenler, can alanlar, cinayet işleyenler, pusu kuranlar çözüme karşıdır, diye konuştu.

PKK’nın eline silah verenlerle DAEŞ’in eline silah verenlerin aynı odaklar olduğuna işaret eden Yıldırım, tek amaçlarının ülkeyi güçlü hale getirmek, demokrasiyi geliştirmek, vatandaşla devlet arasında hiçbir anlaşmazlık bırakmamak olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin orada işi var

“Kendimiz için ne istiyorsak, komşumuz için de aynısını istiyoruz.” diyen Yıldırım, Fırat Kalkanı harekatının Türkiye’nin güvenliği için olduğu kadar Suriye’nin güvenliği ve toprak bütünlüğü için de önemli olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, “Türkiye’nin orada ne işi var?” gibi sözler duyduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin orada işi var. Çünkü Türkiye’nin Suriye ile 911 kilometre hududu var. Asıl, binlerce kilometreden, uzaktan gelenlerin Suriye’de ne işi var? Bize bu soruyu soranlar önce dönsün kendi durumlarına baksınlar. Siz, DAEŞ unsurları, PYD unsurları, YPG unsurları bir olacaksınız, topraklarımıza füze atacaksınız, Antep’e geleceksiniz, 29’u çocuk 54 vatandaşımızı katledeceksiniz, biz de böyle tepki vermeyeceğiz, size bakacağız öyle mi? Fırat Kalkanı ile oradayız. Çünkü sınırlarımızı korumak, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne sahip çıkmak için oradayız. Ne zaman DAEŞ terör örgütü, PKK uzantısı YPG, PYD terör örgütü ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o zaman tekrar geri döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak bizim en önemli işlerimizden bir tanesi. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslararası terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit verilmeyecek. Herkes bilsin ki komşumuz, kardeşimiz Suriye’deki Araplarla, Kürtlerle, Türkmenlerle, Süryanilerle, Şiilerle, Sünnilerle kardeşiz, hiçbir sorunumuz yok. Bizim Suriye’de verdiğimiz mücadele terörle, terörizmle ve teröristlerle olan mücadeledir.

Türkiye, Kürtlerin de barışın da yegane temsilcisidir

Yıldırım, terörün arkasında duranların, Türkiye’nin Suriye’deki mücadelesini gölgelemek için Suriye’deki Kürtlere karşı mücadele verildiği yalanını yaydığını belirterek, hangi ülkede olursa olsun Kürtlerle bir sorun olmadığını vurguladı.

Saddam’ın zulmünden kaçan Kürtlere de Kobani’de, Ayn el-Arap’ta DAEŞ örgütünün saldırısından kaçan Kürtlere de kucak açanın Türkiye olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Türk milletinin tarihten gelen devlet geleneği olarak zorda olanlara hep yardım edip kucak açtığını söyledi. Yıldırım, “Türkiye, bölgesel barışın yegane temsilcisidir. Türkiye, Kürtlerin de barışın da yegane temsilcisidir.” dedi.

“Topraklarımıza fitne tohumu ekmek istiyorlar.” ifadesi kullanan Yıldırım, ancak vatan topraklarının “birlikle” aşılandığını söyledi.

Yağma yok

Yıldırım, acıların, endişelerin, sevinçlerin tarih boyunca hep bir olduğunu ve bir olmaya devam edeceğini dile getirerek, kalplerin birlikteliğini hiçbir terör tacirinin, uluslararası örgütün bozamadığını ve bozamayacağını bildirdi.

Terörle mücadele devam ederken herkesi hukuk zeminine davet ettiklerini anlatan Yıldırım, vatandaşa belediye hizmeti vermek üzere seçilen herkesin de hukuka uymak zorunda olduğunu belirtti.

Yıldırım, “Halkın iradesini, devletin imkanlarını terör örgütlerine tahvil edenler mutlaka karşılığını görecekler. Burada, hukuka uygun görev yapan, terör örgütleriyle iş birliğine girmeyen belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, yerel yöneticilerin endişe etmesine hiç gerek yoktur. Onlarla ilgili hiçbir işlem yapılmayacaktır. Ama bütün imkanları, bulunduğu şehre, altyapı hizmeti yapsın, üst yapı hizmeti yapsın diye gönderilen paraları, terör örgütüne aktaran, terör örgütüne lojistik destek verenler bu yaptıklarının hesabını verecek, yağma yok.”

Başbakan Binali Yıldırım,

Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, ülkenin birliğinin beraberliğinin bozulması, Türkiye’nin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Operasyonlar, Türkiye’nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birinin gece gündüz, yaz kış gideceği, seyahat edeceği güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette, terör örgütüyle çözüm olmaz, dedi.

Doğu ve Güneydoğu’da kapsamlı bir yatırım-destek hamlesi başlattıklarını dile getiren Yıldırım, bu bölgelerde yaşayan bütün vatandaşlara, 23 ile yatırım yapmak isteyen iş adamlarına, esnafa, çiftçiye, gençlere ve kadınlara önemli haberler vereceklerini söyledi.

Yıldırım, başlatılan bu programın içerisinde teşvikler, destekler ve hibe yatırımlarının olduğunu belirterek, “Doğu ve Güneydoğu illerimizde yatırımlar için cazibe merkezleri haline getirecek dev adımlar atıyoruz. Öncelikle terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz, diye konuştu.

Hendek ve çukur siyasetinde, vatandaşı devletine karşı isyana, direnişe çağıran kanlı PKK terör örgütünün çağrısına kulak vermeyip, devletinin ve milletinin yanında yer alan bütün vatandaşları gönülden kutladığını ifade eden Yıldırım, yapılan her işin planlara, projelere uygun olarak yapılacağını vurguladı.

Yıldırım, bunun aksini söyleyenlerin gerçeği yansıtmadığına ve bu kişilerin yapılan hizmetleri engellemeye çalıştığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özellikle Sur için toplu konut tarzı binalar, asla çok katlı binalar yapılmayacak, hepsi yalan, dolan. Tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız. Çünkü Sur, Diyarbakır’ın en güzel, en tarihi, en kültürel mirasıdır, turistik merkezidir. Ama Sur’un 6 mahallesini PKK terör örgütü tarumar etti. Türkiye Cumhuriyeti büyüktür. Yapılanı en güzeliyle yıkılanı yeniden yapar ama giden hayatlar geri gelmiyor. HDP Başkanı Almanya’dan sesleniyor, ‘PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiyoruz’. Almanya’dan konuşacağına gel Tanışık köyünde, Dürümlü’de konuş, katlettiğiniz 6 masum Diyarbakır evladının yanında konuş, gel Oya Eronat’ın fidan gibi yavrusunu katlettiğiniz bu topraklarda konuş, diri diri yaktığınız Diyarbakır’daki 5 vatandaşımızın akrabalarının yanında konuş.

PKK terör örgütü değil öyle mi?

PKK terör örgütü değil öyle mi? Kim bu mehmetçikleri, sivil vatandaşları şehit ediyor.” diye soran Yıldırım, “Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, ülkenin birliğinin beraberliğinin bozulması, Türkiye’nin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Operasyonlar, Türkiye’nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birinin gece gündüz, yaz kış gideceği, seyahat edeceği güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette, terör örgütüyle çözüm olmaz, ifadesini kullandı.

Yıldırım, 2017’nin sonunda evi ya da iş yeri zarar gören her vatandaşın mağduriyetinin tamamen biteceğinin altını çizerek, bir ay sonra Cizre’de aynı şekilde 2 bin 500 konut inşaatının yükseleceğini söyledi.

İki ay içerisinde Yüksekova’da bin 500 konutun inşaatına başlanacağını belirten Yıldırım, “Ticaretin kalbi Gazi ve Melik Ahmet caddelerindeki bütün dükkanlar ahşap-taş mimariyle yenilenecek. Sur içinde yıkılan yerlerden başlayarak bütün evleri tarihi dokusuna uygun olarak yeniden yapacağız. Hz. Süleyman Camisi’nin etrafını yenileyeceğiz. Dünyaca ünlü hattat Hamidi Hamidi adına bir sanat müzesi yapacağız. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapacağız. Bu 7 merkeze gençlik ve kadın merkezleri yapacağız.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, terörden zarar gören şehirleri ve ilçeleri tamamen yenileneceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

Sur, Şırnak il merkezi, Silopi, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova’yı, Mardin Nusaybin’i, yollarla, alt yapıyla, hastanelerle, okullarla, parklarla, ibadethanelerle ve sosyal tesislerle tekrar ayağa kaldıracağız. Sur ilçesinde 7 bin, Şırnak’ta 10 bin 126, Hakkari’de, Yüksekova’da 10 bin 750, Mardin Nusaybin’de 8 bin yeni konut yapıyoruz. Toplam 36 bin yeni konut yapacağız, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Ancak evlerinden barklarından olan vatandaşlarımız, konutları bitinceye kadar kirada olacaklar, kiralarını da biz ödeyeceğiz. Böylece mağdur olmanın önüne geçmiş olacağız. Bu şehirlerimizin, ilçelerimizin imarı için Diyarbakır’a ilk etapta 1,9 milyar lira yaklaşık 2 katrilyon, Şırnak’a 3,5 milyar lira, Hakkari’ye 2,5 milyar lira, Mardin’e 1,8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu illerimizden imarı için yeniden alt yapısıyla üst yapısıyla yenilenmesi için toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız. Hayırlı uğurlu olsun.

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğudaki 23 ile yatırım yapmak isteyenlere ihtiyacı olan fabrikayı devletin yapıp, teslim edeceğini belirterek, “Özel sektör sabit yatırım için para harcamayacak” dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu.

Terör nedeniyle evleri ve iş yerleri hasar görenlere zararlarının ödendiğini belirten Yıldırım, vatandaşlara eşyalarının zarar görmesi nedeniyle de 255 milyon lira ödeme yapılacağını söyledi.

Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin seyirci kapasiteli stadyumlar yapılacağını bildiren Yıldırım, bu projeler için 214 milyon lira harcanacağını vurguladı.

Başbakan Yıldırım, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde toplam 67 bin konut ile 305 milyon lira harcamayla toplam bin 640 yatak kapasiteli 15 yeni hastane yapılacağını açıkladı.

Yıldırım, 11 ilde 51 yeni karakol inşa edileceğini, bu ve diğer güvenlik yatırımları için 690 milyon liralık bütçenin ayrıldığını ifade ederek, bununla birlikte belirlenen konteyner kent projelerinin de tamamlanacağını dile getirdi.

Sosyal hizmet yatırımları için 393 milyon liralık bütçe

Terörden zarar gören vatandaşlara her türlü sosyal desteğin verildiğini, verilmeye de devam edileceğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Terörden etkilenen vatandaşlarımızın yol, gıda, giyim, eğitim, kira, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunun için 2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık. Terörden etkilenen yörelerimizde korunmaya muhtaç çocuklara 6 bin aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkartıyoruz. 13 yeni sosyal hizmet merkezi, 17 yeni aile destek merkezi yapıyoruz. Aile, sosyal destek görevlileri personelimizin sayılarını da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza çok daha kaliteli, yeterli hizmeti getirmek. Bu nedenle 500 yeni aile destek görevlisinin atamasını yapacağız. Bu illerimizde kadınlarımıza yönelik 186 meslek edindirme ve girişimcilik merkezi açıyoruz. Bu merkezler için toplam 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmet yatırımları için toplamda 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz.”

Her yıl 8 ilin her birinde 10 fabrika kuracağız

En fazla hoşuna giden kelimenin “yatırım” olduğunu ifade eden Yıldırım, “Çünkü yatırım üretim demektir, yatırım iş demektir, yatırım zenginlik ve kalkınma demektir, yatırım ekonomik ve sosyal anlamda vatandaşın daha güçlü hale gelmesi demektir. Teröre karşı en güzel cevap dur durak bilmeden yatırıma devam etmektir. Teröre karşı en güzel cevap, omuz omuza kardeşçe ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerimizi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz. 23 ilimizde cazibe merkezi oluşturuyoruz. Cazibe merkezlerimizi beş ana kümeye ayırdık.” bilgisini verdi.

Söz konusu illerde girişimcilere yatırım alanının bedava verileceğini bildiren Yıldırım, şöyle konuştu:

Bu illere yatırım yapmak istiyorum’ diyen herkese yapacağı işe göre yer verdiğimiz gibi aynı zamanda ihtiyacı olan fabrikayı da devlet yapıp, teslim edecek. Özel sektör sabit yatırım için para harcamayacak. Bu fabrikaları da sembolik bir rakamla uzun vadeli olarak onlara kiraya vereceğiz. Bu 23 il içerisinde her yıl 8 ilin her birinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da senede 80 fabrika demektir. Fabrika başına 200 ila 800 kişi arasında istihdam olacak. Bu da ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor. Buranın en büyük sorunu işsizlik. Neden işsizlik? Buraya yatırım yapmak isteyen yok mu, var. ‘Buyur yap’ diyoruz, ‘terör var diyor’. Adam canından malından korkuyor gelmiyor. O halde en öncelikli işimiz terörü ortadan kaldırmak. Terörü ortadan kaldıramazsak bu projeler de gecikir. Gerçekleşmesi de maalesef daha sonraki yıllara kalır. Onun için acil konu terörden bölgenin temizlenmesidir.

20-25 bin kişi çağrı merkezlerinde istihdam edilecek

Bölgeye verecekleri bir diğer desteğinde de makine ve teçhizat alımlarına sıfır faizli kredi imkanı sunulması olduğunu bildiren Yıldırım,

Arsayı verdik, binayı yaptık, içine makine de koyacağız. Al makineyi kardeşim, faiz yok, parayı veriyoruz. Teminat desteğini de Kredi Garanti Fonundan karşılayacağız. Yeter ki yatırımcı gelsin bu illerimizde fabrikayı yapsın, üretim yapsın, buradaki insanların yüzünü güldürsün, iş versin, aş versin, bölge de zenginleşsin Türkiye de zenginleşsin, hedefimiz bu. Bu destekler, 2027 yılına kadar, yani işletme kredisi desteği 10 yıl boyunca devam edecek. Bir yıl ödemesiz, dört yıl vadeli ve sabit ana para ödemesi şeklinde olacak. Beş yıl, beş yıl… Üretim tesislerini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya nakletmek isteyenlere de taşıma desteği veriyoruz, Kurumlar Vergisinden istisna getiriyoruz, diye konuştu.

Yıldırım, bölge için bir başka istihdam alanının da çağrı merkezleri olduğunu belirterek,

Çağrı merkezleri maliyeti düşük iş alanlarıdır. Bu 23 ilimizde çağrı merkezlerinde istihdam edeceğimiz kapasite 20 ila 25 bin kişi civarında olacak. Anahtar teslimi binalar yapılacak. Özellikle gençlerimiz bu merkezlerde çok güzel ortamlarda iş bulacaklar, aş bulacaklar, geleceklerini planlayacaklar, dedi.

Başbakan Binali Yıldırım,

2015 yılına göre dağa çıkarttıkları genç sayısında 10 kat azalma oldu, 10 kat. 4 binden 400’e. Sıfıra inecek sıfıra. Şimdi onun telaşını yaşıyorlar. ‘Ölüme sürecek genç bulamıyoruz, ne duruyorsunuz orada’ diye birbirleriyle kavga ediyorlar. Daha çok kavga edeceksiniz. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz, dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu.

Gençlere seslenen Yıldırım, “Size bu terör örgütü ne vadediyor, dağ vadediyor, dağa davet ediyor, ölümü vadediyor. Siz daha ömrünüzün baharındasınız, biz ne vadediyoruz, yaşamayı vadediyoruz, geleceği vadediyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’yi gençlere emanet edeceklerini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

Onun için bu çıkmaz sokaktan medet ummayalım. Bu karanlık yoldan dönelim. Size güzel bir haber vereyim. 2015 yılına göre dağa çıkarttıkları genç sayısında 10 kat azalma oldu, 10 kat. 4 binden 400’e. Sıfıra inecek sıfıra. Şimdi onun telaşını yaşıyorlar. ‘Ölüme sürecek genç bulamıyoruz, ne duruyorsunuz orada’ diye birbirleriyle kavga ediyorlar. Daha çok kavga edeceksiniz. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz. Onlar bu ülkenin geleceği, onlar Türkiye’nin geleceği, bugün nüfusumuzun yüzde yüzünü onlar oluşturmuyor, ama gelecekte yüzde yüzü onlardan oluşacak.

15 Temmuz’da yaptığınızı yapmaya devam edin

Vatanı gençlere emanet edecekleri için gençlerin ömürlerinin baharında tükenmesine asla izin vermeyeceklerini dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli kardeşlerim; şunu iyi bilmenizi istiyorum, hepimizin fikri başka, inancı başka olabilir, gözünün rengi başka olabilir, teninin rengi başka olabilir. Buna biz karar vermiyoruz ama başka olmayan bir şeyimiz var, gözümüzün içinden düşen yaşlar hep aynı renktir. Onun için birinci hedefimiz gözyaşını dindirmektir. Kardeşleri tekrar birbiriyle kucaklaştırmaktır, bunun yolu da 15 Temmuz’da yaptığınızı yapmaya devam edin, bayrağınızı alın gururla sallamaya devam edin. Hiç kimse bir şey yapamaz. Bu alçakların bu millete yaptıkları bütün oyunları, tezgahları 15 Temmuz’da gördük. FETÖ’sü de BTÖ’sü (bölücü terör örgütü) de aynı karargahtan emir alıyor, vardiyeli çalışıyorlar. 15 Temmuz’a kadar FETÖ’cüler vardiyadaydı, onların canına okuduk, şimdi BTÖ’cüler vardiyada ama onların da sonu yakın. Diyarbakır’dan söylüyorum, onların sonu da yakın. Yeter ki birliğimizi beraberliğimizi muhkem tutalım.”

Üretimini Doğu ve Güneydoğu’da yapanlara alım garantisi

Gençlere destek olmak için sekiz tane girişimci merkezi kurulacağını bildiren Başbakan Binali Yıldırım, şu bilgileri verdi:

Bütün bu civarda üretilen mal ve hizmetlerin tanıtımını bizzat biz yapacağız. Bu amaçla bu merkezlerin her birine bir tane büyük fuar merkezi inşa ediyoruz. Bir başka müjdemiz, devletin ihtiyaç duyduğu her türlü alımı da buradaki fabrikalardan yapacağız. Yani ‘ürettiğimiz ürünleri nasıl satacağız’ diye bir derdimiz olmayacak. Fabrika yapmak bir şey değil, makineleri koymak da bir şey değil. Ürettiniz, işin devamının olması lazım. Allah’a şükür Türkiye, dünyaya 4 milyar dolar yardım yapıyor. Yaptığımız bu hibeleri, yardımları işte buradaki fabrikalarımızda üretilen mallarla yapacağız. Böylece üretimin pazarlanması diye bir dert olmayacak. Üretimini Doğu ve Güneydoğu’da yapan bütün yatırımcılarımıza kamunun alım garantisini vereceğiz. Mesela, polisimizin kıyafet ihtiyacı var, askerimizin kıyafet ihtiyacı var, AFAD’ın, Kızılay’ın, Sosyal Güvenlik Kurumlarının ilaç medikal ürün gibi ihtiyaçları var. Bu ürünleri bu bölgelerde üretenlere diyoruz ki ‘sen bunları yap devlet olarak alıcısı biziz kardeşim’. Satma derdin olmayacak, eskiden fabrika kuruluyor, içine makineler de kuruluyor pazarlama sorunu olduğu için iki ay çalışıyor sonradan kapanıyor. Bunu da ortadan kaldırıyoruz. Bütün bu yatırımların, desteklerin yıllık maliyeti 1 milyar 300 milyon, toplam yatırım destek tutarı ise 16 milyar lira.

Başbakan Binali Yıldırım,

10 milyar yatırımla Doğu Anadolu’nun, Güneydoğu Anadolu’nun topraklarını suyla buluşturmuş olacağız. Böylece bolluk ve bereket buralardan fışkıracak, dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu.

Tarım ve hayvancılığı daha da geliştirecek projelere hız verdiklerini belirten Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayanlar için tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu bildiklerini kaydetti.

Türkiye’nin hayvancılık yapısında önemli bir değişim ve dönüşümü ilk defa Doğu ve Güneydoğu’da başlattıklarını bildiren Yıldırım, kırmızı et üretimine yönelik besi işletmelerine tam destek verdiklerini söyledi.

Yıldırım, damızlık üretimine özel öncelik verdiklerini ve ırk dönüşümünü sağlayacaklarını, böylece ette verimlilik artacağını ifade etti. Yöresel ırkları geliştireceklerini de bildiren Yıldırım, besicilikte işletme ölçeğinin büyütülmesi için yoluna gideceklerini, Doğu Anadolu Bölgesi’nde damızlık hayvan varlığını arttırmak için yüzde 25 hibe desteği vereceklerini belirtti. Yıldırım, et verimi yüksek işletmelere daha çok destek vereceklerini anlattı.

Barınakların, ahırların en modern şekilde gözden geçirileceğini dile getiren Yıldırım, “Her doğan buzağı için 350 liraya ek olarak 200 TL ödeme yapacağız. İşletme gelirini artırmak için ölçeği büyüteceğiz. Böylece mevcut hayvan varlığımızı daha verimli bir hale getireceğiz, dedi.

Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların maliyetlerini de düşürdüklerini bildiren Yıldırım, toplam 2 milyar harcayarak meraları ıslah edip, hayvancılık maliyetlerinde en az yüzde 25’lik bir tasarruf sağlayacaklarını kaydetti.

Yıldırım, her yıl et fiyatlarını dengelemek için 500 bin hayvan ithal edildiğini ifade ederek, “Bu sektörde dış ticaret avantajı sağlamak ve yerli kaynaklara ağırlık vermek için damızlık projesini hayata geçiriyoruz. Büyük ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için çağın modern işletmeleri hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

Manda yetiştiriciliğine 850 lira destek

Mandıraların da modernize edileceğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ardahan ve Kars ilimize 4 yeni hayvan merkezi kuruyoruz. Sözleşmeli küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini bu bölgede destekleyeceğiz. Manda yetiştiriciliğini de teşvik ediyoruz. Manda başına yıllık 850 lira destek veriyoruz. İpek böcekçiliği, arıcılık, hindi ve kaz yetiştiriciliği, suni tohumlama ve yem paketleme gibi her türlü gelir getirici hayvancılık faaliyetlerine gereken önemi veriyoruz. Tarımsal desteklemelerimizi ilçe bazlı havza bazında bundan böyle gerçekleştireceğiz. Nadas alanlarını daraltmak üzere yem bitkileri ekimine yüzde 50 ilave destek sağlayacağız. Tarım üretimimizde kaliteyi artırmak için sertifikalı tohum kullanımını ve üretimini destekliyoruz. Bu destekleri de yine bu bölgelerde yüzde 50 oranında artırarak vereceğiz. Bu sayede ürün verimliliğinde de yüzde 25 artış hedefliyoruz.”

Tarım arazilerinde toplulaştırmaya hız vereceklerini dile getiren Yıldırım, şu ana kadar 3 milyon 760 bin hektarlık alanın, 2 milyon 222 bin hektarını toplulaştırdıklarını, 330 bin hektarlık alanda da toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ulaştırma, enerji ve altyapı yatırımı

Ulaştırma, enerji, altyapı yatırımlarına da hız vermeye devam edeceklerini anlatan Yıldırım, 6 bin 900 kilometrelik yeni elektrik iletim hattı, 2 bin 250 kilometrelik yeni doğal gaz boru hattı döşeneceğini, bu yatırımlar için 3 milyar 150 milyon lira harcanacağını bildirdi.

Yıldırım, bölgedeki doğal enerji kaynaklarının vatandaşın hizmetine sunulacağını ifade ederek, petrol ve doğalgaz aramaları için 900 milyon bütçe ayrıldığını kaydetti. Bölgede toplam 27 güvenlik yolu yapacaklarını bildiren Yıldırım, terörden hasar gören 322 kilometre yolu da yenileyeceklerini ifade etti.

Yıldırım, bin 763 kilometrelik yol, 2 kilometrelik 2 köprü, toplam 71 kilometre uzunluğunda 28 tünel yapılacağını, karayolları yatırımları için bölgede 8,5 milyar lira harcanacağını vurguladı.

GAP bölgesi için 425 kilometre ve DAP bölgesi için 456 kilometre olmak üzere 881 kilometre yeni demiryolu hattı yapacaklarını belirten Yıldırım, bu yatırımların toplam tutarının da 11 milyar lira olacağını söyledi.

Yıldırım, Van, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Muş havalimanlarının terminal binalarının yeniden yapılacağını belirterek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki cep telefonu kapsama alanlarını da genişleteceklerini, bunun için 400 milyon liralık bir bütçe ayrıldığını bildirdi.

DAP kapsamındaki yörelerde 1 milyon hektarlık sulanabilir alanın yaklaşık yüzde 20’sini sulamaya açtıklarını belirten Yıldırım, geriye kalan kısmın sulamaya açılması için 5 milyar bütçe ayrıldığını ifade etti.

Yıldırım, sulanabilir tarım arazilerini arttıracaklarını ifade ederek, bölgenin kurtuluşunun tarımda olduğunu söyledi. Yıldırım, “Terör örgütü ne kadar uğraşırsa uğraşsın Silvan Barajı’nı yapacağız.” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 1,1 milyon hektarlık sulanabilir alanın yüzde 45’ini açtıklarını, geri kalan için de 5,5 milyar yatırım yapılacağını anlatan Yıldırım, “Böylece önümüzdeki 4 yılda sulanmayan bölge ve arazi kalmayacak. 10 milyar yatırımla Doğu Anadolu’nun, Güneydoğu Anadolu’nun topraklarını suyla buluşturmuş olacağız. Böylece bolluk ve bereket buralardan fışkıracak.” diye konuştu.

Yıldırım, 7,3 hektometreküplük depolama hacmi olan baraj ve gölet yatırımları için de 3 milyar lira harcayacaklarını ifade ederek, içme suyu yatırımlarını da tamamlayacaklarını söyledi.

İçme suyu yatırımlarının toplam bedelinin de 700 milyon lira olduğunu anlatan Yıldırım,

Tüm bu ulaştırma, enerji, altyapı projelerinin maliyeti 27 milyar lira, dedi.

Yıldırım, bölgedeki sağlık yatırımlarının 4,5 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin suyun üzerine yazı yazan bir parti olmadığını, sözünün senet olduğunu belirterek, “Bundan sonra da bütün verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getireceğiz” dedi. Yıldırım, “Bu müjdeler, bu projeler terör örgütünün canını sıkmıştır. Varsın canı sıkılsın. Bizim amacımız da zaten onun canını sıkmak.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu.

Çocukların, gençlerin, daha çok spor yapması, daha fazla sosyal hayatın içinde olması, terörden uzak bulunması için çok önemli yatırımları bulunduğunu anlatan Yıldırım, çocuk ve gençleri spor alanlarıyla daha fazla buluşturacaklarını söyledi. Yıldırım, “Spor barıştır, kardeşliktir, hoşgörüdür. Toplamda 294 milyon lira harcayarak Şırnak’ta 12, Mardin’de 13, Van’da 7, Muş’ta 4 tane büyük spor tesisi yapıyoruz.” diye konuştu.

Mahalle tipi futbol ve voleybol sahaları da yapacaklarını bildiren Yıldırım, terörden etkilenen illerde 15 yeni gençlik merkezi açacaklarını, 40 mobil gençlik merkezini de faaliyete geçireceklerini söyledi.

Yıldırım, 20 bin gence yönelik yurtiçi kamp ve 10 bin gence yönelik yurtiçi hareketlilik projelerini hayata geçirdiklerini, yöre illerdeki bin gence yatılı resmi ve özel okul eğitim imkanı sağlanacağını kaydetti. Yıldırım, “Gençlerimize yönelik bu saydığımız yatırımlarımızın toplam tutarı da 434 milyon liradır.” dedi.

“Peki bunları niye yapıyoruz?” diye soran Yıldırım, “Çünkü bizim için İstanbul neyse Diyarbakır da o, İzmir neyse Mardin’de o, Ankara neyse Van’da o.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “Doğusuyla-batısıyla, kuzeyiyle-güneyiyle, 79 milyonuyla biriz, beraberiz, birlikte Türkiye’yiz. Bunun için varız.” diye konuştu.

“Ne ekonomik açıdan, ne sosyal açıdan, ne siyasi açıdan, ne de kültü bakımından doğu-batı, güney-kuzey ayrımı yapmadık.” diyen Yıldırım, AK Parti’den önceki 14 yılda bölgeye yapılan toplam yatırımın 30 milyar lira olduğunu söyledi. Yıldırım, aynı sürede, AK Parti döneminde yapılan yatırımın ise 80 milyar olduğunu kaydetti.

Yıldırım, terör defedildiği vakit bölgenin uçacağını belirterek, “Hem uçarız, hem de bölgeyi ayağa kaldırırız.” dedi.

Türkiye sadece kendi milletinin değil, etrafındaki mazlum milletlerin de garantisidir, onun için Türkiye’ye saldırıyorlar.” diyen Yıldırım, Türkiye çökerse, ülkenin mihraklarının hesaplarının tutacağını söyledi. Yıldırım, Türkiye’nin mihraklarına burada ekmek olmadığını, çünkü bayrağına, geleceğine güvenen büyük bir millet bulunduğunu vurguladı.

Kim bu ülkede askeri, polisi, korucuyu şehit ediyorsa, kim masum insanları öldürüyorsa, ister Kürt, ister Türk olsun bunların hepsinin bölücü, terörist olduğunu anlatan Yıldırım, kendilerinde tek bayrak, tek millet, tek vatan düşüncesi bulunduğunu bildirdi. Yıldırım, şöyle konuştu:

Ölçü bu, buna uyan herkesin başımızın gözümüzün üstünde yeri var, buna uymayan herkes de bizden korksun, bu milletten korksun. Kim olduğu önemli değil. Adı neyse, etnik grubu ne olursa olsun bizden göreceği muamele aynıdır. Ülkemizin her bir metrekaresi bizim için aynıdır, aynı kutsallığa sahiptir. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarih dolu, kültür dolu, hoşgörünün beşiği Doğu illerimiz, Güneydoğu illerimiz bu yatırım ve destek hamlesiyle çok farklı bir konuma gelecek. Yatırımcılara buradan, Diyarbakır’dan, Doğu’nun, Güneydoğu’nun merkezinden sesleniyorum. ‘Gelin, yatırımı buralara yapın, yapacağız deyin, istihdam oluşturacağız’ deyin. Güvenliğinizi sağlamak bizim görevimiz. Destekleri vermek bizim görevimiz. Sizin göreviniz de ülkenize güvenmek, burada yatırımları yapmak. Devlet millet el ele vererek, dayanışma içinde bu işleri inşallah başaracağız. Hükümet olarak gerek kuruluşunda, gerek finansmanında, gerekse bütün bu işlerin yapılmasında hep sizinle beraber olacağız. Hibeler, teşvikler, destekler… Hep sizinle beraber olacağız.

Kaynak Türkiye

Yıldırım, kendilerini dinleyen vatandaşların “Bunlar gömü mü buldu? Nereden bu paraları bulup da harcayacaklar?” diye soracaklarını belirterek, 14 yıla dönüp bakılmasını istedi. Türkiye’nin petrol ya da yeni kaynak da bulmadığını dile getiren Yıldırım,

Kaynak Türkiye kardeşlerim Türkiye. Böyle bir milletiniz olursa, böyle bir gençliğiniz olursa, dinamik ve üretken bir toplum olursa hiçbir şeyden korkmayın, dedi.

Planlanan bu yatırımların toplam tutarının 62 milyar lira olduğunu vurgulayan Yıldırım, devletin yaptığı yatırımların oranının yüzde 50’nin altında bulunduğunu, özel sektörün de yapacağı yüzde 60’lık yatırımla bölgeye 4 yılda kamu ve özel sektör birlikte 140 milyar liralık yatırım yapılacağını kaydetti.

Yıldırım kendisini dinleyenlerden bu işleri takip etmesini isteyerek, “Ey ahali, takip edin. Ensemizde olun. AK Parti suyun üzerine yazı yazan bir parti değil. AK Parti’nin sözü senettir. Bugüne kadar olduğu gibi. Bundan sonra da bütün verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getireceğiz. Kaynak problemimiz yok. Evelallah böyle bir milletin olduktan sonra ne kaynağı düşünüyorsun, diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz’da demokrasi dersi verdiğini, darbeye nasıl darbe vurulduğunu bütün dünyaya gösterdiğini kaydeden Yıldırım,

O halde bu millete hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur, değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, bu yatırımlarla, bir yılda bölgede 23 ilde sağlanacak istihdamın 200 bin kişi olduğunu, bunu dörtle çarpınca 800 bin kişiye iş-aş temin edileceğini söyledi.

Bölgedeki genç nüfusun önemine de değinen Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

En büyük kaynak insan, en büyük kaynak genç nüfus. Bu müjdeler, bu projeler terör örgütünün canını sıkmıştır. Varsın canı sıkılsın. Bizim amacımız da zaten onun canını sıkmak. Canını sıkmak değil, gırtlağını da sıkmak. Bunun için de kararlı adımlarla gidiyoruz. Hiç merak etmeyin. Bu yoldan dönüş yok. Bu milletin tepesinden o tehdidi yok edip atacağız. Öyle burada 7 Haziran öncesi çıkacaksınız, ‘Biz Türkiye partisi olduk. Tek devlet, tek vatan, tek millet’ diye milleti kandıracaksınız. Ondan sonra da, ‘Siz ne konuşuyorsunuz dağ benim arkamda, PKK benim arkamda, YPG benim arkamda…’ Yağma yok. Bu milleti bir sefer kandırabilirsiniz, bir daha asla. Millet, size hak ettiği cezayı hem sahada verecek, hem de sandıkta verecek.

14 bakanla açıklandı

Programa, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile çok sayıda milletvekili ve vatandaş katıldı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir