Bakanlıktan hileli kıyma açıklaması!

dana kıyma, kıymada hile, boyalı kıyma deneyi

Tarım ve Orman Bakanlığı, suda yıkanınca beyazlayan kıyma videoları üzerine inceleme yapıldığını, ürünlerde gıda boyasına rastlanmadığını açıkladı.

Son günlerde sosyal medyada paylaşılan videolarda bazı marketlerden alınan kıymaların suda yıkanınca beyaz renge büründüğü görünmüştü. Bu videolar ucuz et diyerek satılan kıymaların aslında etten yapılmadığı iddialarını da beraberinde getirmişti.

Yazılı açıklama yayınlayan bakanlık, videolar üzerine Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerinin hareket geçtiği ve videoda yer alan markadan numunelerin incelendiğini duyurdu. Açıklamada şöyle dendi:

Rutin olarak yapılmakta olan gıda kontrol ve denetim çalışmalarına ek olarak toplanan numuneler, Bakanlığımız laboratuvarlarında analiz için işleme alınmıştır. İlk analiz sonucuna göre, kıymada boya kullanıldığı bulgusuna rastlanılmamıştır. Ayrıca dokuz ilde kıyma ve kuşbaşı üretimi yapan 10 et parçalama tesisinden ve Türkiye genelinde 33 ildeki satış noktalarından numune alınmış olup analiz için laboratuvarlara gönderilmiştir. Çıkacak olan detaylı laboratuvar analiz sonuçları da kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

[toggle title=”Gıda Gündemi”]http://www.gidagundemi.com/gida-gundemi/turkiye/bakanliktan-hileli-kiyma-aciklamasi-h18192.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir