Bakan: “Üzerine gideceğiz!”

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

Bakan Çelik’ten et spekülatörlerine uyarı: “Üzerine gideceğiz”

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarındaki artışa ilişkin “Önümüzdeki süreçte yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada Türkiye’de vatandaşın yoğun tükettiği kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının, bir yılı aşkın süredir 30-40 lirada seyrettiğini söyledi. Et fiyatları konusunda Et ve Süt Kurumunun bir regülasyon görevi gördüğünü ve fiyatlarda anormal bir durum söz konusu olduğunda bu kurumun asli görevini yerine getirerek müdahale ettiğini anlatan Çelik, “Et ve Süt Kurumu olarak 23,80’den karkas etin satışını yapıyoruz, kesimini yapıyoruz. 23,80’e Et ve Süt Kurumu alırken niye 22,50’ye versin? Bu geçici müdahale yani.” diye konuştu.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Yanlış yapanların üzerine gideceğiz

Çelik, et fiyatlarının 2-3 gün içinde bir anda 27 liraya çıktığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Anormal bir artış, 27 liraya çıkmış karkas et. Buraya siz 2 lira yükseltirseniz tabii ki müdahale kurumu olarak Et ve Süt Kurumu da size, piyasaya daha iyi şartlarda et sürecektir. Nitekim Et ve Süt Kurumu bu kararından sonra 1 liralık bir düşüş sağlandı. Önümüzdeki süreçte de yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz. Hak etmediği bir kazancın peşinde olan ve piyasada gerekçesi olmadığı halde fiyatları anormal derecede yine piyasanın içinde olanlar tarafından yükseltilip kendilerine rant temin edenlere karşı da tabi ki tüm organlarımızla onların karşısında olacağız.

Et fiyatlarıyla ilgili piyasada rant temin edenlere karşı mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Çelik, “Biz üreticimizin kazanmasını istiyoruz. Yani bin bir türlü zahmet ile hayvan besleyip piyasaya süren vatandaşımızın kaybetmesi değil kazanmasından yanayız. Destekliyoruz. Her türlü desteği de vereceğiz ama onun imkanlarını alıp speküle edip piyasada rant temin edenlere ise mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak

Çelik, Türkiye’nin et sıkıntısı yaşamaması ve dışarıdan et temin etmemesi konusunda yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını aktardı. Bu çerçevede buzağı ölümlerini engelleyici tedbirler aldıklarını, bunun son derece önemli bir çözüm olacağını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

İkincisi, hayvan ırkının ıslahıyla ilgili ilk embriyo transferini gerçekleştirdik. Böylece hayvan ırkının ıslahı, et ırkını daha da öne çıkacağımız için bundan kazançlı çıkacağız. Üçüncüsü üretimle ilgili yaygın destek veriyoruz. Yani hayvancılığa çok ciddi desteklerimiz var. Bölgelere ayırdık bazı iller yetiştirici bölge ve onlara destek veriyoruz. Hayvancılıkla ilgili beklenen atılımları yaptık. Yakın, orta vadede Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Kurban Bayramı için önlemimizi aldık

Çelik, Türkiye’de Kurban Bayramı’nda küçük ve büyükbaş hayvan sıkıntısının yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına da değindi.

Şu an hayvan varlığında bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Çelik, “42 milyon civarında küçükbaş, 14 milyon civarında büyükbaş hayvanımız var. Kurban Bayramı’nı dikkate alarak bugünden her türlü önlemlerimizi aldığımızı da herkesin bilmesini istiyorum, değerlendirmesinde bulundu.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir