Bakan talimatı: Sağlık personeline gereksiz soruşturma ve inceleme başlatmayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından, “İhbar ve Şikayetlerin İşleme Alınma Süreci” konulu resmi yazı tüm illerin valiliklerine gönderildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı yazıda pandemi sürecinde mücadele veren sağlık çalışanlarının gereksiz soruşturmalarla uğraştırılmaması adına adım atıldı.

Pandeminin yanı sıra sağlık hizmetlerinin de aksamadan devam etmesini sağlayan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının üst seviyede tutulması gerektiğinin belirtildiği yazıda, CİMER ve SABİM gibi mecralardan gelen ve ön araştırma yapıldığında işlemden kaldırılması gereken şikayet, başvuru ve dilekçeler için sağlık çalışanlarından açıklama talep edildiği, yoğun iş temposunda çalışan sağlık çalışanlarının gereksiz soruşturmalarla karşı karşıya kalmasının moral ve motivasyonlarının düşmesine neden olduğu belirtildi.

Bu bağlamda, sağlık çalışanlarının gereksiz inceleme ve soruşturma ile muhatap olmamaları adına, birimlere intikal eden başvuru, ihbar ve şikayetlerden, soyut nitelikte iddialara dayanan, somut bir konuyu içinde bulundurmayan ve detaylı inceleme yapılması gerekmeyenlerinin sağlık personelinin ifade ve açıklamasına başvurmadan işlemden kaldırılması istendi.

Ayrıca detaylı inceleme gerektiren şikayet ve ihbarlar için ise inceleme ve soruşturma süreçlerinin gizlilik esasına uygun biçimde yürütülmesi gerektiği de ifade edildi.

sağlık bakanlığı personel şikayet bakan koca

medimagazin.com.tr/hekim/saglik-bak/tr-bakan-talimati-saglik-personeline-gereksiz-sorusturma-ve-inceleme-baslatmayin-2-13-97540.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir