Bakan: “Sokak sütü artık güvenilir şartlarda satılıyor”

ankara sütmatik, belso, ankara sokak sütü, ankara süt makinesi (

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Belso’da çiğ süt satımı ile ilgili olarak, burada sokak sütü güvenilir şartlarda satılıyor, dedi…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, süt satış noktası tanıtım programına katıldı.

Çiğ süt bekleme süresi 24 saati geçmeyecek

Bakanlık ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza atarak halkın sağlıklı süt içmesi için çiğ süt satımına başladı. Üreticiden 2₺’ye alıp 2,5₺’ye vatandaşa satılacak olan çiğ süt bekleme süresi 24 saati geçmeyecek.

Sütmatikler üzerinde çiğ süt hangi hayvan sütü ise yazılacak,

  • üreticinin adı soyadı ticari unvanı,
  • üreticinin adresi,
  • üreticinin hayvancılık işletme numarası,
  • sağım tarihi, ne zaman sağıldı,
  • kaçta sağıldı,
  • son tüketim tarihi ve
  • kullanmadan önce kaynatın ikazı olan 0-4 dereceyi geçmeyecek muhafaza şartı yer alacak.

ankara sütmatik, belso, ankara sokak sütü, ankara süt makinesi

Çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yollarla ulaşmasını sağladıklarını kaydeden Bakan Çelik,

Yapılan düzenleme sonucunda Ayşe teyzenin sütüne dokunuluyor diye kıyamet koparıldı. Sokak sütüne, köyden gelen süte engel konuyor gibi anlamsız değerlendirmeler yapıldı. Amacımız vatandaşımıza en güvenilir çiğ sütü ulaştırmaktır. Süt önemli bir besin kaynağıdır. Yarım litrelik sütte %70 kalsiyum ihtiyacımızı karşılıyoruz. Fosforun %60’ı iyotun %25’ini B2, ve B12 vitaminlerinin %77’sini karşılıyoruz, diye konuştu.

[toggle title=”Gıda Gündemi”]http://www.gidagundemi.com/gida-guvenligi/gida-guvenligi/-sokak-sutu-artik-guvenilir-sartlarda-satiliyor-h14197.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir