Az bilinen yönleriyle: “Kahve”

kahve zayıflatırmı

Kahve neredeyse her gün içtiğimiz fakat asla sıkılmadığımız hem sağlıklı hem de lezzetli içeceklerden biridir.

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan kahvenin geçmişi 11 asır öncesine dayanıyor. Kahvenin keşfi bir keçi çobanı olan Khaldi sayesinde olmuştur. Khaldi keçilerinin bir ağacın meyvesinden yedikleri zaman neşeli ve zıpır zıpır olduklarını, meyveden yedikleri gece uyumak istemediklerini fark eder. İşte o meyvenin çekirdeği kahvedir!

kahve ağacı, kahve çekirdeği (1)

Günde sadece 2 kupa kahve içmek:

· Diyabet riskini azaltır
· Karaciğer sirozu oluşumunu azaltır
· Kardiyovasküler kalp hastalıklarını azaltır
· 40 yaş üzerindeki erkeklerde gut riskini azaltır
· Bilişsel performansı arttırabilir
· Alzheimer ve Parkinson hastalığının riskini azaltır
· Bunama riskini azaltır
· Antioksidan etki gösterir
· Bazı kanser türlerinin oluşum riskini azaltır

Kahve bunların hepsini içeriğindeki kafein ve kafeol gibi etken maddeler sayesinde yapar. Bu etken maddeler aynı zamanda mide salgısını uyararak sindirime yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı bastırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilinse de kahvenin kilo kaybı konusunda etkili olduğuna dair yeterli kanıt yoktur.

Sağlığa birçok faydası olan kahve aynı zamanda kemiklerden kalsiyum atımını da arttırmaktadır. Günde 4 fincandan fazla tüketilmemelidir.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

Şu kişiler kahve içerken dikkat etmelidir!

Gebe ve emzikli kadınlar için kafein sakıncalıdır. Annenin 300 mg’dan fazla kafein alması gelişim geriliği, düşük doğum ağırlığı hatta düşüklere sebep olabilmektedir. Gebe ve emzikli kadınlar kola içmemeli, çay ve kahve de 1-2 fincanla sınırlandırılmalıdır.

Spor yapanlar için not; 8 kupadan fazla kahve doping maddesi olarak kabul edilebilmektedir. Doğum kontrol ilacı kullananlarda kafeinin kanda kalma süresi uzadığı için etkileri daha uzun sürmektedir. Ergenlerde ise kafeinin hızlı metabolize edilmesinden dolayı bu süre normalden daha kısadır. Kalp hastalıkları ve çeşitli mide problemleri yaşayan kişilerin de kahve tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

kahve spor

Sonuç olarak; Türkiye’de süt ve kahve kreması, Meksika’da tarçın, Belçika’da çikolata, Nijerya’da limon, Senegal’de karabiberle tüketilen bu içeceği siz de sağlıklı bir yetişkinseniz günde 4 fincanı geçmeden sevdiğiniz şekilde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Dahası için Diyet uzmanınıza başvurunuz.

Dyt. Kevser Başoğlu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir