Ayşe BAYSAL hocamızı saygı ve minnetle anıyoruz

Ayşe BAYSAL

Türkiye’nin beslenme ve diyetetik duayeni Prof. Dr. Ayşe Baysal, vefatının 5’inci yılında saygı, minnet ve özlemle anılıyor. Ülkemizin beslenme ve diyetetik konusunda gelişmesi ve ilerlemesinde, bu yönde akademik atılımların yapılmasında büyük emeği olan Prof. Dr. Ayşe Baysal, 13 Ağustos 2016’da hayatını kaybetmiş ve camiayı büyük üzüntüye boğmuştu.

Ülkemizde mercimek tüketiminin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda büyük çalışmaları olan ve bu nedenle Mercimek Anne olarak da bilinen Baysal eğitimini Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladı. Zamanının Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nda çeşitli görevler yürüten Baysal aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi’nde ek görevle ders vermeye başladı.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanlığı’na 1968’de atanan Baysal 1976’da Profesör unvanı aldı. Uzun yıllar yönetici ve eğitimci görevlerini yürüten Baysal 1997’de emekli olduktan sonra çeşitli seminer, konferans ve kongrelerde konuşmacı olarak aktif hayatını sürdürdü. Prof. Dr. Ayşe Baysal, kurmuş olduğu Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı BESVAK kanalı ile diyetisyen adaylarının eğitimine destek vermekteydi.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir