Ayhan Dağ: “Bilim kuruluna ihtiyacımız vardı”

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

TBMM Tarım Komisyonunda geçen hafta kabul edilen ve gıdada sahteciliğe karşı yeni cezaların yanı sıra, ispatı olmayan beslenme tavsiyelerinde bulunanlara müeyyide getirilmesini öngören düzenlemeleri de içeren yasa teklifi tartışma konusu oldu. Teklif yasalaşırsa, gıda alanında bilim kurulu oluşturulacak. Televizyon, gazete ve sosyal medya platformlarına kurulun onaylamadığı açıklamalarda bulunanlara para cezaları verilecek. AK Parti’ye göre bu teklif, ekranlara ve sektöre çekidüzen verecek. Alanda çalışan bazı isimlere göre ise konuşma hakkı elden alınacak.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Diyetisyen Ayhan Dağ:

Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç vardı. Çünkü televizyonlarda isimlerinin önünde çeşitli akademik unvanları olan insanlar hiçbir bilimsel delile dayanmayan bilgileri ihtiva eden kendi görüşlerini ve değerlendirmelerini sanki bilimsel gerçekmiş gibi toplumla paylaşıyorlar. Bunların büyük kısmı yanlış ve toplum sağlığını tehdit eden bilgiler. Ekmek zehirdir yemeyin diyen bir anlayış söz konusuydu. Zeytinyağını bardak bardak için, kuyruk yağını yiyin, üç porsiyon pirzola, 5-10 yumurta, yarım kilo zeytin yiyen kişiler var ülkemizde. Bu beyanların büyük bir kısmı ticari kaygılarla bu işin ticaretini yapan, kitabını satan, kitabını pazarlamaya çalışan birtakım insanların topluma verdiği yanlış bilgiler. Gıda bilim kurulu oluşturulması toplum sağlığı açısından bir ihtiyaçtı.

memurlar.net/haber/915162/gida-da-bilim-kurulu-olusturuluyor.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir