Avrupa’da “döner” anlaşmazlığı!

döner

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Komisyonu arasında dönerde fosfat katkı maddesi kullanılmasıyla ilgili anlaşmazlık yaşandı.

Brüksel‘de toplanan Avrupa Parlamentosu Gıda Komitesi, dönerde gıda katkı maddesi fosfatın yasaklanmasına ilişkin bir teklifi görüştü. AP üyeleri, fosfatın kalp sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle döner ve kebaplarda kullanımının yasaklanmasını istedi.

Yapılan oylamada, düzenleme 32/22 oyla kabul edilirken, teklifin yasalaşabilmesi için AP Genel Kurulu’nda da oylanması gerekiyor.

AB Komisyonu fosfat yasağına karşı çıkıyor

Geçen günlerde, AB Komisyonu kuzu, koyun, dana, sığır ve tavuk etlerine fosfat, fosforik asit, difosfat, trifosfat, polifosfatin katkı maddesi olarak kullanılmasına izin verilmesi hakkındaki düzenleme teklifinde bulunmuştu. Konuyla ilgili anlaşmazlığın Strazburg’da 11-14 Aralık 2017’de yapılacak oylamada sonuçlanması bekleniyor. AP Genel Kurulu mutlak çoğunlukla karşı çıkarsa, düzenleme bloke edilmiş oluyor.

AB kuralları et ürünlerinde fosfat kullanımına genel olarak izin vermiyor fakat etin lezzetini ve suyunu korumak için bazı durumlarda istisna sayılabilecek söz konusu maddeler kullanılabiliyor.

[toggle title=”Gıda Gündemi”]http://www.gidagundemi.com/gida-gundemi/dunya/avrupada-doner-anlasmazligi-cikti-h15893.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir