Atama bekleyen sağlıkçılardan TBMM’de oturma eylemi

TBMM

Atama bekleyen sağlık personeli, MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul’un basın toplantısında bir dakikalık oturma eylemi yaptı.

doku ve organ nakli

Yurdakul, atama bekleyen yardımcı sağlık personeliyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Hemşire, ebe, tıbbi sekreter gibi yardımcı sağlık personelinin 36 farklı branşta olduğunu anımsatan Yurdakul, bu personelin sağlık meslek lisesi, sağlık hizmetleri yüksek okulu ve üniversitelerden mezun olduğunu anlattı. Yurdakul, 2016’da sağlık meslek lisesinden geçen yıl 75.242 öğrencinin, sağlık meslek yüksek okullarından ise 264.136 öğrencinin mezun olduğunu dile getirerek, mezun olanların atanamadığını söyledi. Yurdakul, bunun nedeninin hükümetin taşeron sistemini kullanması olduğunu öne sürerek, 400.000 kişi eğitim aldıkları branşlarda atama beklerken yığınla öğrenci almaya devam edildiğini bildirdi.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Eğitimli, donanımlı, liyakat sahibi gençler yerine Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili birimlerin yaptığı kısa dönemli kurslarla verilen sertifikalarla kadrolaşmalar yapıldığını ileri süren Yurdakul,

O zaman bu gençler niye okuyor? Sağlıkta kaliteli hizmet 2- 4 aylık kurs ile sertifika alan kişilerle mi 2-4 yıl kendi alanında teorik, pratik eğitim alan kişilerle mi sağlanır? Sağlık personel atamalarında taşerondan vazgeçin. 400.000 atanamayan sağlık personelini, yeni yapılacak şehir hastaneleri, yaşam, sağlık merkezleri, aile sağlık merkezleri ile taşradaki sağlık müdürlerine atamalarını yapalım, ifadesini kullandı.

Kalp, damar, kardiovasküler, kolesterol, trigliserit, yağ, biyokimya, tahlil, laboratuvar, sağlık personeli

Toplantıya katılan mezunlar ellerinde,

Atama bekleyen sağlıkçı sayısı 400.000 yazılı kağıtlarla, Bizleri görmeyen gözlere, duymayan kulaklara inat sembolik oturma eylemi yapıyoruz, diyerek, bir dakikalık oturma eylemi yaptı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir