Aspirin kalp yetmezliği riskini artırıyor

aspirin, ilaç, kan sulandırıcı

Aspirinin kalp yetmezliği üzerindeki etkisi tartışmalı. Yeni bir çalışmada, kalp hastalığı olan ve olmayan kişilerde kalp yetmezliği insidansı ile ilişkisini değerlendirmeyi ve ilaç kullanımının risk altındakilerde yeni bir kalp yetmezliği teşhisi ile ilişkili olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladı.

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) bir dergisi olan ESC Kalp Yetmezliği’nde bugün yayınlanan bir araştırmaya göre Aspirin en az bir predispozan faktöre sahip kişilerde kalp yetmezliği riskini yüzde 26 artırıyor. Predispozan faktörler sigara, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve kardiyovasküler hastalığı içeriyor.

Sonuçların tutarlılığını kontrol etmek için araştırmacılar, aspirin kullananlarla kullanmayanları kalp yetmezliği risk faktörleri açısından eşleştirdikten sonra analizi tekrarladılar. Bu eşleştirilmiş analizde, aspirin, yeni bir kalp yetmezliği teşhisi riskinin %26 oranında artmasıyla ilişkilendirildi. Sonuçları daha fazla kontrol etmek için, kardiyovasküler hastalık öyküsü olan hastalar dışlandıktan sonra analiz tekrarlandı. Kardiyovasküler hastalığı olmayan 22 bin 690 katılımcıda (%74) , aspirin kullanımı kalp yetmezliği riskinin %27 artmasıyla ilişkilendirildi.

medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-aspirin-kalp-yetmezligi-riskini-artiriyor-2-19-98137.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir