Aşırı veya az kilolu olmak ortalama yaşam süresini azaltıyor!

obezite ölçüm, obezite doktoru diyetisyen

Normalden fazla ya da az kilolu olmanın, ortalama yaşam süresini dört yıl civarında azaltabileceği belirtildi.

BBC’nin haberine göre Lancet Diabetes and Endocrinology dergisinde yayımlanan çalışmada, İngiltere’de yaklaşık 2 milyon kişinin yıllar içindeki doktor kayıtları incelendi. Araştırmacılar, 40 yaşından itibaren 18,5-25 aralığını kapsayan sağlıklı Beden Kütle İndeksi (BKİ) aralığının üst sınırına daha yakın olanların yaşam süresinin diğerlerine göre daha uzun olduğunu belirledi. Çalışmada, obez sınırındaki erkek ve kadınlar için yaşam beklentisinin, tüm sağlıklı BKİ aralığındaki kişilerden sırasıyla 4,2 ve 3,5 yıl daha az olduğu ortaya konuldu.

Düşük kilolu erkek ve kadınlarda ise sağlıklı BKİ aralığındaki kişilere göre yaşam süresi sırasıyla 4,3 ve 4,5 yıl daha az olarak kaydedildi. Kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum hastalıkları gibi pek çok rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerle ilişkilendirilen BKİ, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanıyor.

[toggle title=”AA”]https://www.aa.com.tr/tr/saglik/asiri-veya-az-kilolu-olmak-ortalama-yasam-suresini-azaltiyor-/1298732[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir