Asgari ücret bugün belli oluyor!

Son toplantısını 27 Aralık Perşembe günü yapması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı, bugüne çekildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında saat 10.00’da Bakanlıkta yapılacak toplantıda, 2019 yılında uygulanacak asgari ücret karara bağlanarak, kamuoyuna açıklanacak.

Toplantı iki gün öne çekildi

Asgari ücret tespit komisyonunun 6 Aralık’ta başlayan görüşme maratonunda, ikinci toplantı TİSK’te, üçüncü toplantı ise 20 Aralık’ta TÜRK-İŞ’te yapılmış, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarına ilişkin rakamları komisyon ile paylaşmıştı. TÜİK, asgari ücreti ağır statüdeki işlerde 2213 lira 40 kuruş, orta statüdeki işlerde 1978 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde 1841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

Asgari ücretli ürün fiyatlarına yenik düştü!

Komisyonun dördüncü ve son toplantının ise 27 Aralık Perşembe günü Bakanlıkta yapılması planlanmıştı. Ancak toplantı bugüne çekildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında bugün saat 10.00’da başlayacak son toplantıda, 2019 yılında uygulanacak asgari ücret belirlenerek kamuoyuna ilan edilecek.

Toplantıya, işveren kesimini temsilen TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), işçi kesimini temsilen Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) heyetleri katılacak.

Gıda Hattı
https://www.gidahatti.com/asgari-ucret-bugun-belli-oluyor-136746/

Yorum yapın

*

code