Araştırma: Ruh sağlığı, beden sağlığından daha fazla önemseniyor!

korona, kovid, diyetisyen iş ilanları, diyetisyenlik ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları

Areda Survey isimli araştırma şirketi Türkiye’de ruh sağlığının mı yoksa bedensel sağlığın mı daha önemli olduğunu araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre insanların %81,8’i ruhsal sağlığın önemli olduğunu vurgularken, %18,2’si ise bedensel sağlığın önemli olduğunu belirtti.

Ruh sağlığı ve fiziksel sağlık birbiriyle bağlantılı olmakla beraber insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Bireyin fiziksel iyilik halinin göstergesi olan beden ve ruh arasındaki bağlantının uyum içerisinde olması, bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesine ve toplumsal uyumuna destek oluyor. Areda Survey’in yönelttiği soruya karşılık veren katılımcıların %81,8’i ruhsal sağlığın insan için bedensel sağlıktan daha önemli olduğunu ifade etti.

En çok kadınlar ruh sağlığını önemsiyor

Kadınların %84,7’si ruhsal sağlığın önemini vurgularken, erkeklerin ise %78,8’i ruh sağlığı daha önemli cevabını verdi. Araştırmaya katılan gençler %85’lik bir oranla, orta ve ileri yaştaki katılımcılara göre ruhsal sağlığın önemine değer veren yaş kesimi olarak öne çıktı. Araştırmada yüksek eğitimi olan katılımcıların daha düşük eğitimi olanlara göre ruhsal sağlığa daha fazla önem verdiği sonucuna varıldı.

Yaş arttıkça inancın ruh sağlığına olumlu etkisi artıyor

Araştırmanın sonuçlarına göre inancın ruh sağlığı üzerinde %73,1 oranında olumlu etkisi olduğu belirlendi. Bu katılımcıların %77,4’lük kısmı 55 yaş ve üzeri bireylerden oluştu. Bununla birlikte yaş arttıkça edinilen tecrübeler doğrultusunda inancın ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin arttığı da tespit edildi.

%21,1’i ruh sağlığının inançla ilişkisi yok diyor

Ankete göre katılımcıların %21,1’i inancın ruh sağlığına bir etkisi olmadığını, %5,8’i ise olumsuz etkisi olduğunu ifade etti. Eğitim düzeyine göre bakıldığında eğitim düzeyinin artmasına paralel olarak inançla ruh sağlığı arasındaki olumlu ilişkiye tutumda azalma eğilimi görülmesine rağmen üniversite mezunlarının yaklaşık %69’u inancın ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunun altını çizdi.

medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-arastirma-ruhsal-saglik-beden-sagligindan-daha-fazla-onemseniyor-11-681-99544.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir