AÖF önlisans bölümlerinden birini de okuyan diyetisyen hangi KPSS düzeyine girmeli?

ösym kpss diyetisyen atamaları 2017

4 ya da 5 yıllık Beslenme ve Diyetetik lisans mezunuyum. İki yıllık aşçılık okumak istiyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra lisans mı yoksa önlisans KPSS’ye mi gireceğim. Söz konusu bölüm ile ilgili atamam nasıl olacak. Bu konuda bilgi almak istiyorum…

Yanıt

KPSS kılavuzlarında yer alan hüküm gereğince, KPSS sınavına en üst öğrenim düzeyinden girilmesi mecburidir.

2013 yılında, Danıştay, KPSS’ye en üst düzeyden girilmesi gerektiği yönündeki hükmü, sağlık ve teknik okulları mezunu yönünden iptal etti. Danıştay kararı doğrultusunda bir iki yıl alt düzeyden de tercih imkanı verildi. Ancak Danıştay üst dairesi, alt öğrenimden de tercih yapılabilmesine imkan veren alt daire kararını iptal etti.

Hali hazırdaki uygulamada, en başa dönülmüş olup, sınava en üst düzeyden girilebilmekte ve tercihlerde de yalnızca hangi düzeyden girilmiş ise o düzeyden tercih yapılabilmektedir.

Yani siz 2 yıllık aşçılık okumak isteseniz dahi, 4 ya da 5 yıllık Beslenme ve Diyetetik Lisans mezunu olduğunuz için, yeni bir karar alınmadığı sürece, KPSS sınavına lisans sınavından girmek zorunda kalacaksınız.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir