Antrene sporcularda C vitamini yüklemesinin demir ve demir bağlama kapasitesi üzerine etkileri

sporcu beslenmesi, sporcu diyeti

Amaç

Bu çalışmanın amacı üç haftalık antrenman ve C vitamini (C vit) verilmesi sonrasında futbolcu ve basketbolcularda C vit yüklemesinin kan demir (Fe++), total demir bağlama kapasitesi (TDBK), glukoz ve insülin değerlerine etkisini araştırmaktır.

Gereç ve yöntem

Amatör futbolcu ve basketbolculardan oluşan toplam 20 erkek sporcu deneye alınmadan egzersiz öncesi (EÖ) kan örnekleri alınmış ve koşu bandında %1 eğim ve 10 km/saat hızla 10 dakika egzersiz yaptırılmıştır. Egzersiz sonra (ES) kanları tekrar alınmıştır. Daha sonra antrenörleri kontrolünde kampa alınan sporculara kamp diyetiyle birlikte üç hafta boyunca 1 gr/gün dozunda C vit verilmiştir. Üç hafta sonunda deney gruplarından kan örneği alınarak EÖ ve ES; Fe++, TDBK, glukoz ve insülin düzeylerine bakılmıştır. Ayrıca bir anket formu ile spor yapma süreleri, dereceye girme sayıları, vitamin ve sigara kullanma alışkanlıklarının olup olmadığı sorulmuştur. Ankete ait sonuçlar oran olarak ifade edilmiştir.

Bulgular

Veri analizi sonucu her iki sporcu grubunda da C vit yüklemesinden sonra EÖ ve ES; kan Fe++ ve glukoz düzeyleri artarken (p<0.01; p<0.001), TDBK ve insülin dü- zeyleri azaldı (p<0.05). C vit yüklemesinden sonra basketbolcuların Fe++ ve TDBK düzeyleri futbolculara göre daha fazla artış gösterdi (p<0.001).

antrene sporxularda c vitaminiSonuç

Bulgularımız; C vit yüklemesinin Fe++ düzeyini artırdığını TDBK’yi ise azalttığını göstermektedir. Klin Deney Ar Derg 2011;2(2):175-80

[button-white url=”http://dergipark.ulakbim.gov.tr/jcei/article/view/5000103526/5000096634″ target=”_blank” position=”center”]tam metin .pdf[/button-white]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir