“Ameliyat ol” diyenleri dinlemedi diyetisyen ile 30 kilo verdi!

beslenme ve diyetetik - diyetisyen - beslenme uzmanı - iş ilanları

Yaşadığı psikolojik sorunlarla 80 kiloya kadar çıkan Mine Cantürk (32), kendisine obezite ameliyat olmayı önerenleri dinlemedi ve doğru beslenme ile 6 ayda 30 kilo verdi.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Yemek, acımı hafifletiyordu

Evlendikten sonra kilo almaya başlayan Cantürk, hamile kalınca doğal olarak kilosu arttı ancak daha sonra elim bir olay yaşayan, bebeğini kaybeden Mine Cantürk hayatında hiç görmediği bir kiloya çıkmıştı. 44 bedene kadar çıkan ve 160cm boyunda olan Cantürk, Diyet yapması gerektiğine nasıl karar verdiğini, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Annem ve babam kilolu olmasına rağmen çelimsiz diye tabir edilen çocukluk dönemim oldu. Aslında yemek yemeyen biri değildim. Hatta hayatım boyunca her türlü sevinci ve üzüntüyü yemek yemekle karşılayan biri oldum. Yemek yemek mutluluğumu katlayan, acımı hafifleten bir etmendi. Evlenene kadar kilo sıkıntısı nedir bilmiyordum. 7 yıl önce evlendiğimde düzenli anne yemeği yerine, canımın istediği her şeyi tüketiyordum. Hatta karbonhidrat aşığı bir insandım diyebilirim. Hamur işi olmadan gün geçiremiyordum. Yemek düzenimin değişmesinin yanı sıra uyku düzenimin değişmesi, uzayan mesai saatleri, ev işleri derken tartı yetmiş kiloyu gösteriyordu. 5 yıl önce gebelik dönemi ile birlikte 80 kiloya kadar çıktım. 4 sene önce bebeğimi kaybetmemle psikolojik etmenler baş gösterdi ve ben kendimi tabaklar dolusu yemeğe verdim. Yemek yedikçe rahatladığımı düşünüp kendimi kandırıyordum. Zaten yavaş yavaş doyma duygusunu yitirdim. Kendi başıma diyet denemelerim hep sonuçsuz kaldı.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

80’den 50’ye…

Daha sonra diyetisyen arayışına maruz kalan Mine Cantürk yaşadığı süreci anlattı:

İnternette Diyetisyen Serkan Tutar‘a rastladım. Elimdeki son dilim pizza ile telefon açıp randevu aldığımı hatırlıyorum. Daha sonrasında ise Serkan Bey beni dahiliye uzmanına yönlendirdi ki kilo vermemi yavaşlatan veya kilo almama neden olan tetkikleri incelemek için. Hiçbir sıkıntım yoktu. Çünkü aldığım kilonun temel sebebi psikolojik etmenlerdi. Düzenli olarak diyet takibi sürecimde zorluklarla da karşılaşmadım değil. İnsanız ve canınız elbet bazı şeyleri istiyor. Bu dönemde istediğim besinlerden ne kadar tüketmem gerektiğini ve ertesi günü neler yapmam gerektiğini öğrendim. Son zamanlarda ara öğün yapmayın diye medyada uzmanlar uyarsa da ben ara öğün yapmadığımda bir sonraki öğünde daha çok besin tüketiyordum. Bu nedenle ara öğünlerimi hiç ihmal etmedim. Ayrıca dönemsel mağazalara gidip kıyafet denedim. Hattaki en büyük hazlardan birisi de bir bayanın istediği kıyafeti almasıdır. Hatta mağaza çalışanının o beden size olmaz bir beden küçüğünü getireyim, demesinin beni bu kadar mutlu edeceğini düşünmemiştim. Sonuç olarak 80kg başladığım bu yolculuk 50kg olarak bitti ve ben artık 34 beden kıyafet giyiyorum.

obezite hakkında gerçekler

Çoğu insan psikolojik nedenlerden dolayı kilo alıyor

Kilo vermede en önemli sürecin psikolojik olduğunu belirten beslenme uzmanı ve Diyetisyen Serkan Tutar da şöyle konuştu:

Birçok insanın kilo almasının temelinde bir dönem yaşanan psikolojik etmenler yatıyor. Daha sonrasında ise kilonuz ve bedeniniz ile ilgili kendinize olan güven kaybınız, denemelerinizin başarısız olması sizi iyice uçuruma itiyor. İlk olarak kendinizin bu işi yapacağına inanmalı ve bu yolda önünüzde aksaklıkların çıkacağını unutmamalısınız. Günümüzde birçok insan kilo konusunda sıkıntısı olmasına karşın artık çabalamaktan bıkmış durumda. Defalarca alınıp verilen kilolar tekrar tekrar denemeler sonucu başarısızlıklar sizde de kilonu kabullenme sürecine getirdi ise bu işi yapılması gereken bir proje gibi görmeden yaşam tarzına döndürmeniz gereklidir. Bu beslenme tarzını yaşam tarzı olarak benimsediğinizde kilonuzu rahatlıkla korursunuz. Ayrıca istediğiniz bir besini tükettiğinde bunu nasıl toparlaması gerektiğini de bilmektedir. Zaten asıl edinilmesi gereken alışkanlıkta budur.

milliyet.com.tr/ameliyat-ol-diyenleri-dinlemedi

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir